Šlachta promluvit nemohl

Sněmovní bezpečnostní výbor neschválil program jednání k reorganizaci policie. Zasedání tak skončilo, aniž se dostal ke slovu odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, šéf ostravské expozitury útvaru Jiří Komárek a olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan.

»Je to pro mě velké zklamání a zkušenost,« řekl při odchodu z výboru Šlachta. Ištvan proti tomu zachovával klid. »Výbor pro bezpečnost rozhodl demokratickým hlasováním, je třeba to respektovat,« řekl Ištvan, byť jel do Prahy zcela zbytečně.

Zástupci ANO to komentovali slovy, že průběh zasedání výboru jen potvrdil, že ČSSD se snaží silou protlačit špatnou reorganizaci policie.

Členové výboru neodsouhlasili ani debatu o zřízení vyšetřovací komise.

Program jednání výboru nebyl podle jeho členky Zuzky Bebarové Rujbrové (KSČM) schválen proto, že byl připraven velmi amatérsky. Projevila se podle ní nezkušenost a unáhlenost členů ANO, kteří usilovali o svolání výboru v době nepřítomnosti jeho předsedy Romana Váni (ČSSD). Ten byl s delegací výboru na návštěvě Makedonie. »To, že jsme museli tuto cestu zkrátit, vedlo k tomu, že jsme nemohli poděkovat českým policistům, kteří střeží makedonsko-řeckou hranici, a kteří mají v Makedonii výbornou pověst,« řekla po jednání výboru Bebarová našemu listu.

Také podle předsedy Podvýboru pro Policii ČR, obecní policie a soukromé bezpečnostní služby Zdeňka Ondráčka (KSČM) jednání výboru pro bezpečnost ukázalo nezkušenost při řízení schůze. »Tím, že nebyl schválen program, jenom vyvrcholila ta překotnost nařízení tohoto jednání. Jsem rád, že členové výboru se dohodli na tom, že podporují zřízení vyšetřovací komise, teď je potřeba, aby o tom začaly jednat poslanecké kluby, stanovil se rozsah toho, co by měla komise zjistit a nominovat jednotlivé členy tak, aby mohla začít pracovat pokud možno už začátkem letních prázdnin,« řekl Ondráček našemu listu. O zřízení vyšetřovací komise musí rozhodnout plénum sněmovny, ta by tak mohla učinit na svém jednání už příští týden.

Jednání bezpečnostního výboru Rujbrová pokládala spíš za nebezpečné. »Nevím, jestli z nezkušenosti či ze snahy o politizaci problému, skutečně hrozilo, že jak poslanci, tak ti, kteří byli pozváni, se mohli dopustit trestného činu, pokud, aniž by byli zbaveni povinnosti mlčenlivosti, hovořili o utajených skutečnostech,« dodala poslankyně. Je přesvědčena o tom, že výbor by neměl řešit neshody mezi jednotlivými útvary a osobnostmi v policii. Policie má podle ní mechanismy, jak vyšetřovat i případnou trestnou činnost policistů a vyšetřovací komise může být jenom politickým rozhodnutím, které podpoří toto vyšetřování a následně své výsledky sdělí také orgánům činným v trestním řízení, pokud dojde k závěru, že byl spáchán trestní čin. »Spíš se domnívám, že jde o uraženou ješitnost některých osob typu Šlachty, který pravděpodobně nemá naplněny všechny své ambice,« domnívá se Bebarová. O zřízení společného orgánu, s nímž počítá reorganizace policie, se podle ní skutečně uvažuje už deset let. »Jestli ta reforma je, nebo není v pořádku, si v tuto chvíli netroufám posoudit, nemám až tolik informací, ale domnívám se, že by Policejní prezidium mělo dostat příležitost ji realizovat, a pokud se dopustí chyb, tak samozřejmě ho za to kritizujme. Ale na základě stížnosti podřízených, kterým někdo šlápne na nohu, nebo nabudou dojmu, že se s nimi do budoucna nepočítá na nějaký nejvyšší post, zablokovat sněmovnu nebo politizovat jednání, zcela určitě neprospěje ani vyšetřování konkrétních kauz, ani činnosti sněmovny,« dodala Bebarová Rujbrová.

I nadále bude podporovat zřízení vyšetřovací komise, což navrhovala i na jednání výboru. Bebarová nesouhlasí s medializací problému. »Medializace je živá voda pro politiky, ale smrtící pro vyšetřování,« míní poslankyně. Je přesvědčena o tom, že pokud je vyšetřování nějakého případu natolik závažné, že potřebuje politické krytí, k tomu má sloužit vyšetřovací komise. Vysvětlila, že vyšetřovací komise se může na rozdíl od výboru seznamovat i s živými věcmi a při respektování zákonného režimu i s utajovanými skutečnostmi.

Výbor svolal jeho místopředseda Bronislav Schwarz (ANO) na žádost policistů ÚOOZ, kteří chtěli poslance informovat o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí a o okolnostech reorganizace.

Komárek řekl, že zaznamenal pokusy ze strany policejní inspekce o průniky do spisů. Policejní prezident Tomáš Tuhý v úterý na Komárka podal trestní oznámení kvůli jeho dalšímu tvrzení, že je Tuhý podezřelý z úniku informací.

Zeman znovu vyzval ke zklidnění

Situaci kolem reformy policie je třeba zklidnit a dialog přenést z politické roviny do odborné, řekl prezident Miloš Zeman.

»Myslím si především, řečeno fotbalovou terminologií, že je třeba dát míč na zem a zklidnit hru,« řekl Zeman na tiskové konferenci na Pražském hradě.

Zeman také vyzval policisty, aby kvůli chystaným změnám neopouštěli útvary, protože jejich odchod by znamenal přinejmenším zpomalení vyšetřovaných kauz.

Prezident se též přimluvil za zřízení parlamentní vyšetřovací komise. Ocenil odklad platnosti reformy a slib zapracovat připomínky nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Prezident je prý nicméně »tím posledním, kdo by se chtěl vměšovat do konkrétní podoby reorganizace.«

Prezident také řekl, že při schůzce s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) a financí Andrejem Babišem (ANO) vládním politikům zdůraznil, že není vhodné, aby kvůli tématu nastala destrukce vlády. Předčasné volby nepovažuje za nutné. »Kdyby se konaly při každé koaliční krizi, mohly by se konat téměř každý rok. Takže tyto dvě strany jsou odsouzeny k tomu spolupracovat ve vládě až do řádných voleb,« řekl na adresu ČSSD a ANO.

(jad, ste)

24. 6. 2016  (jad, ste)