Donbas - vítězství bude naše. Podruhé na Donbasu

Sportovní a kulturní život LLR (3.)

Luhanská lidová republika (LLR) žije ve vnitrozemí běžným mírovým životem, i když se i zde samozřejmě promítá válečný stav s Ukrajinou. Zajímaly mě mj. zdejší sportovní možnosti dětí. Sportovní oddíly v celé LLR jsou soustředěny hlavně v dětských a mládežnických sportovních školách.

Je nutné připomenout, že děti se v těchto školách věnují sportování zdarma a trenéři a cvičitelé pracují jako dobrovolníci také zdarma. V Alčevsku jsou dvě sportovní školy. Ve sportovní škole č.1 se děti věnují sportovní gymnastice, boxu, basketbalu, volejbalu a stolnímu tenisu. Ve sportovní škole č. 2 pak hlavně fotbalu a plavání. Kromě sportovních škol se děti mohou sportu věnovat v kroužcích na školách.

[o]

Alčevské gymnastky

Oddíl sportovní gymnastiky v Alčevsku byl založen v roce 1954. Dříve byli v oddíle i gymnasté, nyní jen gymnastky. Za uplynulých 62 let dosáhli sportovci významných úspěchů. Největšího Kristina Saňkovová (3. místo na mistrovství Ukrajiny v roce 2011, 12. na ME 2010). V oddílu působí trenéři Valerij Navažilov (od r. 1969), Maja Kochanijová (od r. 1966, pochází z Doněcku, kde trénovala s olympijskou vítězkou Polinou Astachovovou), Naděžda Truchanovová (od r. 1970) a Natalija Kiriljuková (od r. 1990, trénovala K. Saňkovovou, nyní Mášu Mogilnou). Podmínky jsou skromné. Ve sportovní hale mají k dispozici jen polovinu sálu, druhou využívají boxeři. Nemají k dispozici koně na přeskok, jedna tyč bradel je nahrazena vodovodní trubkou. Mnohé dobré gymnastky odcházejí do Luhansku, kde mají lepší podmínky. Nejlepší současné gymnastky - mistryně Alčevsku a druhé na mistrovství LLR v jednotlivých věkových kategoriích jsou: 14 let: Liza Skipová, kandidátka mistryně sportu, 13 let: Natalija Kušnirová, 12 let: Káťa Beglovová, 11 let: Káťa Legejdová, 10 let: Máša Mogilná. Z mladších gymnastek je talentem 7letá Olga Chaljepová. Bohužel gymnastky, stejně jako všichni sportovci a lidé z Donbasu, nemohou kromě Ruska vyjíždět nikam do zahraničí. Pasy a víza se vydávají v Kyjevě a »teroristům« či »separatistům« z Donbasu vydávány nejsou. A tak se gymnastky zúčastňují závodů v LLR a DLR, brzy snad i v Rusku. Trenéři projevili zájem o spolupráci s některým oddílem sportovní gymnastiky v ČR. Trenéři i děvčata by si mohli dopisovat, alčevský oddíl by rád přivítal český oddíl SG na závodech v Alčevsku.

Cyklistická jízda

Na podporu cyklistiky v rámci oslav Dne horníků 20. srpna proběhla v Krasnodonu cyklistická jízda. Vedla kolem všech krasnodonských šachet. Dojezd byl na náměstí Mladé gardy, kde cyklisty přivítal starosta a zazpívaly a zatančily jim děti z krasnodonských škol.

Atletický čtyřboj

Uspořádal jsem pro děti z 5. a 6. třídy 13. školy v Alčevsku atletický čtyřboj. Pro velký úspěch se pak konal ještě jednou. Děti soutěžily na školním hřišti v bězích na 50 a 300 m, ve skoku z místa a v hodu míčkem. V 1. čtyřboji zvítězili Vladík Larionov a Nasťa Senčišinová (oba 5. třída), ve 2. čtyřboji Edik Kaskov (6. tř.), Vladik Larionov (5.) a Vika Michajlenková (5.). Děti dostaly diplomy a sladké odměny.

Kulturní dům Hutníků

SSSR a poté Ukrajina jsou známy vysokou úrovní kultury. Umělecké soubory z Donbasu, ať už taneční, pěvecké nebo divadelní, jezdily po celém světě a všude sklízely ohromné ovace. Vysoká úroveň uměleckých souborů na Donbasu zůstala, ale tyto soubory bohužel nyní své umění mohou ukazovat jen v LLR, DLR a Rusku. O vysoké úrovni donbaských uměleckých souborů jsem se přesvědčil na několika koncertech. Kulturní dům Hutníků v Alčevsku uspořádal 4. září přehlídku svých tanečních a pěveckých souborů. Pestrá směsice vystoupení dětí i mládeže vyvolala velký aplaus u obecenstva, které kromě běžných diváků tvořily děti, které se chtěly hned po vystoupení zapsat do nějakého souboru. Po přehlídce se u zapisovatelů tvořily fronty. Měl jsem možnost se setkat s vedoucí uměleckých souborů KD Hutníků Natalií Petrovnou. Potvrdila mi, že před rokem 2014 vyjížděly alčevské soubory do zahraničí, i do ČR. Nyní to bohužel není možné. Uvítala by ale, když by nějaký umělecký soubor z ČR zavítal do Alčevsku.

Den horníků

Viděl jsem i koncert ke Dni horníků 28. srpna v Parku vítězství v Alčevsku. Den horníků se slaví celé zemi, v každém městě i vesnici poslední neděli v srpnu. Tady si práce horníků váží. Líbila se mi věta z projevu: »Velmi si vážíme vaší práce, milí horníci. Vy nám přinášíte teplo a světlo do našich domovů. Riskujete pro nás vaše zdraví a mnohdy i životy.« V průběhu slavnosti byla mnohokrát vyjádřena úcta hornické dřině. Také zaznělo několik písní oslavujících tuto těžkou práci. Jak tato úcta kontrastuje s neúctou k výkonům horníků v ČR po roce 1989, bylo jasně vyjádřeno zrušením Dne horníků v naší zemi.

Návštěva u Jeleny

Líza, kamarádka gymnastky Máši, mě seznámila se svou učitelkou zpěvu Jelenou Čiňonovovou. Navštívili jsme ji nejprve v Hudební škole č. 2 v Alčevsku. Jelena je také skladatelka a klavíristka. Ukázala nám své přepestré album fotografií ze svých koncertů. Druhý den nás pozvala na návštěvu k sobě domů. Ukázala nám sbírku starožitností i moderních předmětů. Vyprávěla o své životní cestě. Před válkou pořádala koncerty po celé Ukrajině (nejčastěji v Kyjevě a ve Lvově) i v Rusku (hlavně Sankt Petěrburg). Od roku 2014 už na Ukrajině koncerty pořádat nelze. Vztahy s ukrajinskými umělci však zůstaly zachovány. Zhlédli jsme i záznam jejího koncertu. Na závěr návštěvy nám Líza zazpívala ruskou píseň za klavírního doprovodu Jeleny.

Další koncerty

Zhlédl jsem ještě několik výborných koncertů. Koncert ke Dni města před alčevskou radnicí 10. září jsme sledovali spolu s Jelenou, Lízou a Mášou. Na koncertu zpívalo i několik Jeleniných žákyň. Na koncertu ke Dni mikrorajónu (obvodu) Vasilevka v Alčevsku 9. října (obvod, kde se nachází 13. škola, do níž chodí Bohdanka) jsem byl přivítán jako host z ČR. Sešel jsem se zde s mnoha rodiči, učiteli i žáky školy. Přítomni byli i místní kozáci, kteří pro všechny uvařili kozácké národní jídlo tarančuk (zeleninová polévka se skopovým masem a brambory). Kromě koncertu zde byly i hry a soutěže pro děti i dospělé a na závěr diskotéka.

Jaromír VAŠEK, Alčevsk, LLR

FOTO - autor a internet (1)

(Předchozí díly vyšly 24. srpna a 24. září)

26. 10. 2016  Jaromír VAŠEK