USA 2016: nejšpinavější kampaň v historii

Za nejšpinavější označují komentátoři v USA vrcholící kampaň k prezidentským volbám, v níž tón nekorektnosti, prostořekosti a demagogie udává republikánský kandidát Donald Trump.

Místo konstruktivní debaty o budoucnosti země je kampaň nevysychajícím proudem nařčení, urážek a obvinění. Podpásové útoky vycházejí především z Trumpova štábu, ale jeho preferencím, zdá se, neomalená volební kampaň moc neškodí. Nejnovější průzkumy ho dokonce, i když v rámci statistické odchylky, favorizují. Sázkové kanceláře přesto jasně věří ve výhru Clintonové, a to v drtivém poměru 72:25 %.

Obvinění bez důkazů, vulgární výlevy, roztržka s vlastní stranou, urážky a ponižování žen, válka s médii, útoky na politický systém, zpochybňování voleb - to všechno podle průzkumů nevadí přinejmenším třetině a možná téměř polovině amerických voličů. Hledání důvodů Trumpovy popularity se věnuje nemálo analytiků. Jasno má v tomto ohledu Trumpův stoupenec a boxerský šampion Mike Tyson: Američané podle něj chtějí »zkusit něco nového«.

V tomto jednoduchém soudu se skrývá nejen touha po změně, ale i odpor proti vládnutí okoukaných politických veličin, proti sociální nerovnosti, povýšenosti elit a beztrestné svévoli bankéřů z Wall Street. Skrývá se v něm také strach ze záplavy migrantů, odpor proti excesům politické korektnosti a možná i rozčarování z vlastních životních selhání, touha po novém startu. Čili neutuchající nesmyslná víra v Americký sen.

Nevěří zářivým úsměvům

Pro velkou část Američanů je to silný motor, který navíc přiživuje strojené chování Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové. Mnoho amerických voličů jejím zářivým úsměvům z volebních reklam nevěří, viděli je už mnohokrát.

Když mediální odhady přestaly Trumpovi přát, začal hovořit o zmanipulovaných volbách. Když zaostával v průzkumech veřejného mínění, odsoudil je jako neprofesionální a zfalšované. Nakonec newyorský miliardář označil celé volby za zbytečnost. Vlastní Republikánskou stranu přitom všem rozdělil jako nikdo před ním.

Zdá se ale, že významná část amerických voličů tyto skutečnosti na váhu politické obliby nedává. Priority Trumpových stoupenců jsou jiné, než otázky zformulované v průzkumech veřejného mínění nebo analýzy volebních strategií. O nepředvídatelné povaze Trumpa se přece dávno ví. Jeho obraz šampiona změny a průkopníka nové cesty stojí na jiných základech, než jsou rutinní politické slogany jeho soupeřky nebo předem vybraná diskusní témata. Ani podporu republikánských špiček nepotřebuje.

Trump přinejmenším zpočátku do volební kampaně neinvestoval a málo se věnoval přímým kontaktům s voliči. Všechny tři televizní debaty s Clintonovou prohrál. Přesnější obrysy jeho politický ani hospodářský program nemá. O svém majetku nechce mluvit, daňové přiznání zatajuje. Volební manažery vyzývající ke zdrženlivosti vyhodil.

Armáda Trumpových stoupenců je přesto přesvědčená o jeho i o své pravdě. Voličská základna se sice nezvyšuje, nové příznivce z řad černochů a Hispánců, vzdělaných bělochů a žen se přilákat nedaří. Za Trumpem ale jdou lidé, kterým se v nynějším systému příliš nedaří a po hospodářských krizích, problematických válkách a prázdných politických slibech ho považují za vyčpělý, pokrytecký a nespravedlivý. Pro Trumpův úspěch není důležité, kolik z nich v průzkumech přizná sympatie ke kontroverznímu kandidátovi. Rozhodující bude, kolik z nich přijde k volbám...

Arizona a Florida

Clintonová se ve středu rozhodla pokusit se zvrátit růst popularity svého republikánského rivala ve státě Arizona, ve čtvrtek jí v tom má pomoci i její kandidát na viceprezidenta Tim Kaine. Naopak Trump se ve středu soustředil na Floridu, bez které se do Bílého domu nemá šanci dostat.

Na Floridě i v Arizoně si Trump podle aktuálních průzkumů vede lépe než Clintonová. Na Floridě, kde takřka celý říjen mírně vedla Clintonová, si podle agentury Remington Research drží Trump náskok čtyř procent a podle ankety pro list The New York Times tří procent. Trochu jiná je situace v Arizoně, kde realitní magnát od srpna do poloviny října průzkumy v průměru vedl, ale pak se na zhruba dva týdny dostala do čela Clintonová. Nyní tam má Trump náskok asi dvou procent.

FBI kope za Trumpa

Pouhý týden před volbami zveřejnil Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dokumenty z dávno uzavřeného vyšetřování kontroverzní milosti, kterou prezident Bill Clinton v poslední den svého působení v Bílém domě udělil stíhanému finančníkovi a sponzorovi Demokratické strany. Marc Rich byl tehdy už roky na útěku před zákonem, před americkou justicí se schovával ve Švýcarsku.

Štáb demokratické kandidátky na prezidentku vzápětí vyjádřil údiv nad nečekaným krokem FBI, který během vrcholící volební kampaně může uškodit Clintonové a prospět jejímu soupeři. »Pokud to není dáno nějakou stanovenou lhůtou ze zákona, pak je to podivné,« pozastavil se mluvčí štábu Brian Fallon. »Zveřejní teď FBI spisy o diskriminaci v Trumpových bytových komplexech v 70. letech?« dodal.

Nezveřejní, za to se zase začal štrachat v soukromých e-mailech kolem Clintonové, tentokrát její kamarádky Humy Abedinové. FBI zkrátka začala kopat za Trumpa a nic na tom nemění středeční nesmyslný komentář z úřadu, že jde jen o náhodu. Trochu moc náhod najednou, ne…?!

Volby nanečisto

Farmář z amerického státu New Hampshire se rozhodl svým zákazníkům připravit neobvyklou zábavu týden před prezidentskými volbami. Ze suchého záchodu udělal hlasovací budku, ve které jeho zákazníci volili amerického prezidenta. Falešné volby vyhrála demokratka Hillary Clintonová, napsala agentura AP.

Farmář Chris Owens svou volební místnost doplnil o figuríny, které představují republikánského kandidáta Donalda Trumpa a demokratku Hillary Clintonovou. Záchod sloužil jako volební urna. Hlasovalo 721 lidí, uvedlo místní veřejnoprávní rádio. Clintonová získala podle ČTK 413 hlasů, Trump jen 165, ovšem libertariánský kandidát Gary Johnson a kandidátka zelených Jill Steinová dostali shodně solidních 101 hlasů, 40 lidi na hlasovací lístek napsalo umírněně levicového demokrata Bernieho Sanderse, který v primárkách neuspěl proti Clintonové, takže ve hře 8. listopadu bohužel nebude, a dva US »Cimrmanologové« volili pohádkovou postavičku Pinocchia…

Roman JANOUCH

3. 11. 2016  Roman JANOUCH