Nároky na pěstouny klesají

Bývalá šéfka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková kritizovala v pondělí podmínky přechodné pěstounské péče. Podle ní klesly nároky při výběru pěstounů, jejich kontroly jsou předem ohlášené a hlavní motivací mnoha lidí k profesionálnímu pěstounství je odměna.

Vodičková, která nyní vede své nové Sdružení na ochranu ohrožených dětí (SOOD), to řekla novinářům. Ministerstvo práce upřednostňuje pobyt dětí v rodině před péčí v ústavech a podobných zařízeních. Rodinnou péči místo ústavní podporuje také organizace na pomoc dětem Lumos či Asociace dítě a rodina.

Vodičková opustila vedení Fondu ohrožených dětí loni v červnu. Nové předsednictvo převzalo organizaci s dluhy přes 127 milionů korun. Muselo přikročit ke škrtům a zavření některých Klokánků.

»Jsem přesvědčena o tom, že je lepší náhradní rodina než zařízení, ale musí to být kvalitní rodina, která přistupuje k dítěti jako ke svému, ne jen profesionálně« uvedla Vodičková.

Podle ní není dobré, když si dítě v přechodné rodině zvykne, pak ale musí jít jinam. »Klokánky jsou sice na rodinných principech, ale nejsou rodina. Děti to věděly, že pak půjdou domů. Bohužel vývoj je jiný,« řekla Vodičková. Kritizovala také to, že při umisťování do pěstounských rodin se sourozenci rozdělují, v Klokáncích byli pohromadě. Sociální pracovnice jsou navíc zavaleny prací, do rodin chodí ohlášeně a jen v pracovní době, dodala Vodičková.

V Česku na konci loňska bylo celkem 654 profesionálních pěstounů, postupně jich přibývá. V přechodné pěstounské péči bylo 543 dětí. Ministerstvo práce evidovalo také 75 zařízení pro okamžitou pomoc dětem, mezi něž patří i klokánky. Bylo v nich 1114 míst.

Od roku 2013 se zvýšil příspěvek na potřeby dítěte i odměny. Pěstoun jednoho dítěte měsíčně dostává 8000 korun, dvou dětí pak 12 000 korun. Pokud se stará aspoň o tři děti nebo o středně až těžce postižené dítě, má 20.000 korun. Celkem 24 000 korun připadne pěstounovi, který se o postižené dítě stará přechodně.

Podle zákona by se situace dětí v tísni, které jsou v přechodné rodině či zařízení, měla vyřešit do půl roku, maximálně do roku. Pak by se měly dostat do náhradní rodiny, nebo vrátit domů, kde se mezitím situace zlepšila. Podle ministerstva dřív v Klokáncích ale děti pobývaly i několik let.

(rad)

6. 12. 2016  (rad)