Sobotka připomněl program své strany

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby vláda pracovala naplno a neztratila tempo a energii až do konce svého funkčního období po podzimních volbách do sněmovny v příštím roce.

[o]

Ve středu na bilanční tiskové konferenci představil deset hlavních priorit do příštího roku. Patří mezi ně úspěšné čerpání z evropských fondů, zahájení klíčových dopravních staveb, zvyšování mezd či prosazení zákonů o sociálním bydlení a neziskových nemocnicích.

»Sobotka vystupoval ani ne tak jako premiér vlády České republiky, ale spíše jako předseda sociální demokracie, který teď kandiduje na sjezdu,« řekl včera Haló novinám místopředseda ÚV KSČM, poslanec Jiří Dolejš. »Je jasné, že současné vládní angažmá je pro sociální demokracii značně problematické, protože jednak je ve stínu ANO, jednak kvůli koaličním ohledům upozadila celou řadu svých programových otázek a volebních slibů. Takže já to vnímám jako připomenutí některých programových otázek s tím, že slova nestačí a je třeba vnímat, do jaké míry to, k čemu se sociální demokracie hlásí vždy před svými sjezdy nebo před volbami, je schopná a ochotná naplňovat. Na Sobotkově vystoupení je hodné pozornosti pochopení, že svět se mění a je potřeba založit nějakou změnu. Ovšem pojmenování té změny je značně vágní a myslím, že v tomto ohledu zůstávají nejen česká sociální demokracie, ale obecně i strany jí podobné, občanům zemí Evropské unie hodně dlužné,« připomněl Dolejš.

Evropské fondy a stavby

Sobotka už dříve řekl, že ČSSD s ANO a KDU-ČSL zvládne dotáhnout do konce plnění vládního programu, i když se proti sobě koaliční partneři budou před volbami vymezovat. »Chci, aby vládní koalice využila svůj mandát maximálně ve prospěch občanů. Dotáhněme do konce, co už je rozdělané a na čem jsme strávili řadu měsíců,« řekl včera.

Za klíčovou prioritu považuje premiér čerpání evropských fondů. »Rok 2017 rozhodne o tom, jak budeme celkově úspěšní v čerpání. Pro všechny členy vlády, kteří mají evropské fondy, to musí být jednoznačná priorita,« řekl. Jde podle něj o pracovní místa, ekonomický růst i modernizaci země. Kabinet by měl každý měsíc vyhodnocovat, jak se čerpání daří.

Sobotka si také přeje, aby u klíčových staveb byla po letech přípravných prací vydána stavební povolení. Zmínil úseky D11, D35 či D3. »Rok 2017 by měl být rokem, kdy se kopne do země a začne stavět,« uvedl.

Sociální bydlení a samoživitelky

Prosadit by chtěl i zákon o sociálním bydlení a řešit situaci samoživitelek. »Chci, aby vláda udělala konkrétní kroky, které pomohou samoživitelkám, kterým jejich partner neplatí na děti,« uvedl Sobotka. Projít parlamentem by měl také zákon o neziskových nemocnicích, který před týdnem kvůli řadě rozporů stáhl z jednání vlády ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), či norma o bezplatné právní pomoci.

Platům ve zdravotnictví by měla pomoci pravidelná valorizace plateb za státní pojištěnce. Zvýšit by se měly podle Sobotky dávky nemocenského pro dlouhodobě nemocné. Kabinet by měl také k začátku roku 2018 zvýšit minimální mzdu, což by mělo vyvinout tlak na obecné zvyšování mezd, řekl Sobotka. Růst by měly i platy zaměstnanců ve veřejném sektoru.

(ng)

22. 12. 2016  (ng)