Lex Babiš platí

Sněmovna přehlasovala veto prezidenta republiky a zákon o střetu zájmů, takzvaný lex Babiš, podle očekávání potvrdila. Norma má mimo jiné omezit podnikání ministra financí Andreje Babiše (ANO). Ten se chce, stejně jako hlava státu, obrátit na Ústavní soud.

Pro přehlasování veta bylo zapotřebí 101 hlasů. Předlohu podpořilo 129 ze 185 přítomných poslanců, proti bylo 49 poslanců za hnutí ANO a za hnutí Svoboda a přímá demokracie. Úsvit se hlasování zdržel.

Dolní komora o předloze diskutovala několik hodin. Poslanci za ANO ji označili za účelový právní paskvil »ušitý« na Babiše. Ministr se jednání o zákonu nezúčastnil. Jeho schválení odsoudil. Podle Babiše zákon vytvořili předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Do něj se vicepremiér po hlasování tvrdě obul. Prohlásil, že Sobotka ho schválením zákona podrazil stejně, jako v roce 2003 při prezidentské volbě podrazil nynějšího prezidenta Miloše Zemana. »Tak, jak podrazil prezidenta Zemana u volby za prezidenta v Poslanecké sněmovně, když ještě rozhodovala, tak teď podrazil mě,« řekl Babiš. Je podle něj nepochopitelné, že více než tři roky koaličním partnerům jeho vlastnictví Agrofertu nevadilo, devět měsíců před volbami na něj kvůli tomu útočí. Vicepremiér je přesvědčen o tom, že cílem zákona je dostat ho z politiky.

Vítězem je Babiš a Zeman

Přehlasování prezidentova veta nebylo překvapením. Většina stran již předem avizovala své rozhodnutí podpořit novelu. Podle místopředsedy ústavně právního výboru sněmovny Stanislava Grospiče (KSČM) má předloha své hluboké opodstatnění. Připomněl, že KSČM zákon o střetu zájmů podporuje, byť ho nepovažuje za ideální. »Myslíme si, že vytváří ve společnosti tak trošku mylnou iluzi, že nebude-li přijat, bude zavdáno k tomu, aby se méně potírala korupce v politickém spektru ČR. Nicméně jej považujeme za nezbytný z toho pohledu, že i u nás narůstá stále větší vliv lidí, kteří propojují své ekonomické zájmy se zájmy politickými,« řekl před poslanci.

Místopředseda sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) prohlásil, že vítězem souboje o přijetí zákona o střetu zájmů bude Andrej Babiš. »Proč? Protože ten zákon není zákonem, který by řešil skutečný střet zájmů a je příliš jednostranný. Druhým vítězem bude prezident republiky, přestože přehlasujeme jeho veto,« uvedl Filip. Sobotka sice podle něj vyhrál hlasování, přesto mu to vůbec nepomůže. Nevyhrají prý ani »kmotři z TOP 09 a ODS, kteří se těší, že se udělá něco proti hnutí ANO«. »Jenom bude přijat zákon, který jim bude po vůli, protože oni chtěli potrestat někoho, kdo je zbavil moci, když to nedokázaly jiné politické strany,« prohlásil Filip. KSČM podle něj nemůže změnit své hlasování, protože se zavázala občanům, že bude důsledně bojovat proti střetu zájmů, proti neoprávněnému obohacování na úkor společnosti, na úkor veřejných prostředků. »My máme jiný důvod pro přijetí toho zákona, než ODS, TOP 09 a ti, kteří jsou zasaženi korupcí, ať jsou z jakékoliv politické strany. My představujeme alternativu vývoje v české společnosti,« prohlásil Filip.

Nedůstojné kňučení a nářek

Podle Sobotky má Babiš přestat zatěžovat koalici svými problémy se střetem zájmů a soustředit se na plnění programu vlády a fungování ministerstva financí, které řídí. »Je dobře, že Poslanecká sněmovna navzdory odporu ANO zpřísnila zákon o střetu zájmů a omezila podnikání členů vlády. Ministři mají ve vládě hájit veřejný zájem, nemají podnikat, získávat dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky,« uvedl Sobotka. Zdůraznil, že koalici s ANO sociální demokracie vytvořila proto, aby prosadila svůj program, a nemůže ignorovat problém, který vzniká tím, že bohatí lidé vstupují do politiky.

Kalousek odmítl Babišova slova, že zákon je výsledkem jeho komplotu s premiérem. »Kdyby to byla dohoda Kalouska a Sobotky, tak to platí už tři roky,« řekl před novináři. Babišovu reakci na tiskové konferenci označil Kalousek spíš za autopsychoanalýzu. »Bylo to velmi nedůstojné kňučení a nářek člověka, který by měl být dospělý,« uvedl.

Podle zákona ztratí společnosti, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl, možnost ucházet se o nenárokové dotace, o veřejné zakázky a o investiční pobídky. Babiš nyní vlastní skupinu Agrofert stoprocentně. Ministr už ohlásil, že se plánuje do konce ledna zbavit akcií koncernu. Způsob, jak to udělá, ale zatím neprozradil.

Normu chce nechat prověřit Ústavním soudem hnutí ANO, stejný krok už avizoval také prezident Miloš Zeman.

(jad, ku)

11. 1. 2017  (jad, ku)