Církve skoupí další půdu

Pondělní Lidové noviny přinesly na titulní straně článek Církve skoupí další půdu. Ano, církve mají za co nakupovat. Finanční náhrada, kterou jim přiznala Nečasova vláda, v celkové výši 59 miliard, vycházela z cen, které odborníci označovali za značně přemrštěné.

[o]

Teď církev nakupuje pozemky za ceny čtvrtinové. A nakupuje cenné papíry, investuje. A přehlíží, že v zákonu o církvích je ustanovení v §27, že »předmět podnikání a jiné výdělečné činnosti musí být vymezen v základním dokumentu registrované církve a náboženské společnosti. Podnikání a jiná výdělečná činnost církve a náboženské společnosti mohou být pouze její doplňkovou výdělečnou činností«.

Ministerstvo kultury by mělo začít zkoumat, jaké předměty podnikání mají církve zapsány ve svých základních dokumentech. A nedokážu odhadnout, jak takovou doplňkovou činnost u církví bude posuzovat ministerstvo financí. U podnikatelů v souvislosti s právě začínající druhou vlnou elektronické evidence tržeb posuzuje, že doplňková činnost je taková, která nepřekročí 175 tisíc korun za rok. Lidové noviny psaly, že výsledek hospodaření církve katolické po zdanění za rok 2015 byl 108 milionů korun. Je takové podnikání opravdu pouze činnost doplňková?

Vladimír KONÍČEK, předseda sněmovního kontrolního výboru (KSČM)

 

2. 3. 2017  Vladimír KONÍČEK