Životní role vlastence Honzy Kopečného

Jan Kopečný byl tady u nás zpovídán naposledy někdy předloni, když naskakoval do Tří mušketýrů jako D'Artagnan, do této role se ještě letos krátce na podzim vrátí, ale mezitím udělal další kus práce. Stal se Angeličiným Nicolasem, zahrál si v přebásněném světovém hitmuzikálu Mamma Mia! v Kongresovém centru Praha, objevil se v Přízraku Londýna, naskočil do divácky nejúspěšnějšího hitmuzikálu Děti Ráje a aby těch hitmuzikálů nebylo málo, tak teď se čerstvě stal hlavní hvězdou hitmuzikálu, na který čekali všichni příznivci Karla Gotta, Času růží. K tomu dal s přáteli dokopy novou kapelu (DPH) a štěstí by rád zkusil (plným právem) i v televizním a filmovém průmyslu. Je totiž nejen vynikajícím zpěvákem a tanečníkem, ale i velmi solidním hercem, no a především krásným chlapákem. Skromným a laskavým! Více na www.jankopecny.cz.

 

Ve svých 27 letech jste se dočkal role jakéhosi muzikálového Karla Gotta. Můžeme tedy říci, že je to role životní? Přece jen, máte za sebou na svůj útlý věk pěknou řádku divadelních titulů, a to i hlavních partů. Co by za to jiní dali ve čtyřiceti...

Někteří lidé v mém okolí říkají, že je to pro mě určitě životní role. V tuto chvíli s tím souhlasím, ale nechám na budoucnosti, jak to opravdu bude.

Vaše hlavní role Honzy v Času růží dostala jméno po vás? Záměrně to není Karel? Nebo ani neměl být?

Tohle je spíše otázka na autora scénáře. Zkuste se zeptat Sagvana (úsměv).

Myslel jsem, jestli jste to při zkouškách spolu neřešili... Každopádně na jeviště se dostanete až po bezmála hodině představení (kdy střídáte svou dětskou podobu), pak je tu ještě »starý« Honza Pepa Vojtek či Petr Dopita, a přece k slzám dojímáte většinu obecenstva právě vy osobně. Jasně, zpíváte ty největší fláky, ale jde právě o to, jak je zpíváte. Považujete roli Honzy za víc pěveckou či hereckou? Nebo jsou obě složky stejně náročné?

Nedokážu posoudit, která ze složek je náročnější, ale prvotně byl kladen důraz především na to, aby party Karla Gotta byly zazpívány na 100 %. Ovšem v průběhu zkoušení pan režisér Novotný kladl důraz i na hereckou část mé role. A musím říci, že i ta je poměrně obtížná.

Na scéně se potkáte se svým kolegou Láďou Korbelem, s nímž jste začínali na kočkách zámku Hluboká nad Vltavou v open air produkcích, kde jste zaujal dívky a dámy už jako Romeo, ale i jako Casanova. Bavili jste se s Láďou při zkouškách, jestli jste si tehdy dovedli představit, že za pár let se potkáte na prknech slovutného HDK v hitmuzikálu s písněmi Karla Gotta?

Vůbec nás to nikdy nenapadlo, ale přání to rozhodně bylo. A máme opravdu upřímnou radost!

Pokud byste měl na Čas růží pozvat, které tři hlavní důvody byste zvolil?

1. Je to výjimečný příběh, který jistě zasáhne každého diváka.

2. Všichni máme určitě rádi písně Karla Gotta a zde jich zazní pěkná řádka.

3. Celý muzikál podpoří i krásný prostor Hudebního Divadla Karlín.

Se Sagvanem Tofim jste spolupracoval už na Dětech Ráje (sic až obnovené verzi pro brněnské publikum), veselili jste se při zkouškách na Čas růží stejně jako na Dětech? Nebo ta zodpovědnost v pozadí (že jde o Gotta) trochu svazovala?

Nemohu říci, že svazovala, ale jelikož je každý muzikál diametrálně jiný, tak se ke každému přistupuje i jiným způsobem. A i v případě Času růží jsme k němu přistupovali výjimečně.

Od našeho posledního povídání už uběhl nějaký pátek, takže pojďme i k dalším vašim novinkám. Třeba kapele DPH, kterou děláte s Petrem Ryšavým a Danem Bartákem. Předpokládám, že název kapely jste volili podle začátečních písmen vašich křestních jmen, ale neuvažujete o nahrání skladby o dani z přidané hodnoty?

Zkratka názvu může znamenat například i dávku pořádné hudby (úsměv). Nebráníme se ničemu, takže i toto téma určitě přijde na řadu.

Jaká je vlastně vaše DPH a co DPH projektu DPH?

Právě jsem se díky DPH trošku zamotal (smích).

Na fotografiích ve »skupinových« kostýmech působíte poněkud extravagantně (a přitom seriózně), měla tahle strakatá uhlazenost nějaký specifický záměr? Jaký žánr vlastně hrajete, nakolik se v něm odráží váš původní band a kam se bude DPH vyvíjet?

V kostýmech by se měla odrazit určitá specifikace naší kapely, a to především nadsázka. Můžete se určitě těšit i na obnovení našeho šatníku. Nemáme vyhraněný styl hudby, takže to můžeme nazvat multižánrová kapela. A kam se DPH bude ubírat - to se sami necháme překvapit (úsměv).

Od časů SuperStar, ve které jste uspěl (skončit v klučičí TOP 10 mezi 8000 účastníky se jinak nazvat nedá), už odplulo moře vody. Které ze svých dosavadních muzikálových a jiných hudebních počinů si ceníte nejvíc (pomineme-li Čas růží)?

Je jich mnoho. Každý projekt byl pro mě něčím výjimečný. Ale jeden z těch mně nejbližších muzikálů jsou asi Tři mušketýři s rolí D'Artagnana.

Jo, to už jste mi kdysi říkal - takže v tomto ohledu zatím žádná změna... A co plánujete dál? Můžete podle vás získat ještě větší šanci, jak se dostat do povědomí skoro každé domácnosti u nás? Nebo máte stejně jako Honza v Času růží zaječí úmysly mimo ČR?

Jelikož se považuji za vlastence, tak žádné zaječí úmysly v rámci zahraničí určitě nemám. Můj cíl je rozdávat radost skrze hudbu nebo divadlo především u nás, popřípadě na Slovensku.

Jinak mohu prozradit například to, že se velice těším na nový muzikál Michala Davida Muž se železnou maskou, uváděný od listopadu 2017 v Divadle Broadway. V něm si zahraju krásnou hlavní roli krále Ludvíka. No a pak samozřejmě reprízování všech muzikálů, ve kterých účinkuji. Budou se například vracet na několik exkluzivních představení i Tři mušketýři, kteří Muži se železnou maskou dějově předcházejí...

Jak vypadá volný čas úspěšného muzikanta a divadelníka - pokud nějakým disponujete? Kde budete letos relaxovat? Kde vás náhodně řadoví smrtelníci mohou potkat nejspíš? U vody, na horách, v lese? Kde si zkrátka užívá nový Karel Gott života nejvíc?

Baví mě nejrůznější sporty, což je pro mě asi největší relax. Už 13 let jezdím pravidelně každým rokem - jak se říká - na vodu. A jelikož pocházím z jižních Čech, tak samozřejmě hlavně na řeku Vltavu. A pokud je čas, mám určitě rád slunce přímořského podnebí.

Ale jelikož většinou přes letní prázdniny zkouším nový projekt, tak na nějakou delší dovolenou ten čas nezbývá. A stejně tomu bude i letos.

Roman JANOUCH

FOTO - Martin J. POLÁK

1. 4. 2017  Roman JANOUCH