ČR podporuje nezávislá ruskojazyčná média

Asi nějakým nedopatřením uniklo do veřejnosti nenápadné sdělení premiéra Bohuslava Sobotky. Měl totiž projev na mezinárodní konferenci s anglickým názvem Stratcom Summit 2017, kterou hostila Praha, tedy přesněji ministerstvo vnitra. Několik dnů v minulém týdnu diskutovali odborníci na tzv. hybridní války a boj s cizí propagandou, kteří, jak předpokládám, přijeli do naší metropole z nám spřízněných členských zemí NATO a Evropské unie.

[o]

Co vlastně premiér řekl a co jsme všichni mohli slyšet prostřednictvím záznamu v České televizi a také číst na webových stránkách Úřadu vlády? Vedle již známých skutečností, jako že má Česká republika národní bezpečnostní strategii a že v lednu začalo pracovat na ministerstvu vnitra dvacetihlavé Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, o kterém, naštěstí, skoro nic neslyšíme (ale přece jen novinka: po paní Romancovové, která dosud mediálně vystupovala jako šéfka tohoto Centra, je na scéně nová tvář – Benedikt Vangeli), v závěru projevu Sobotka vypustil hodně zajímavou informaci, že se Česká republika »efektivně zapojuje do nových evropských iniciativ, mimo jiné na podporu nezávislých ruskojazyčných médií«. A na tuto bohulibou činnost vydává náš stát ročně deset milionů korun!

Musím se tedy ptát: Která to jsou média, přispívá-li na jejich činnost každý daňový poplatník ČR? Kdo je vybíral? Sám pan premiér, nebo jeho poradci? Nebo že by radily ony přemoudřelé Evropské hodnoty s pány Jakubem Jandou a Radko Hokovským? Komu a kam posílá český erár docela nezanedbatelnou částku, která se má dokonce, podle páně premiérových slov, zvyšovat »vzhledem k důležitosti těchto projektů«? Jsou to média působící na území České republiky, nebo přímo v Ruské federaci, případně v Bělorusku? Jsou to média tištěná, či elektronická? Kde se můžeme jako daňoví poplatníci seznámit s jejich prací? Nebo financujeme ruské vysílání Rádia Svobodná Evropa?

Překvápek bude však více, protože jednání konference bylo ve své většině tajné. Můžeme si jen domýšlet, jaké pikle se tam kuly. Něco malinko uniklo, a to také přes televizní reportérku. Stále velmi vzrušující je pro určité lidi téma údajných zásahů Kremlu do voleb v Evropě, USA a jinde ve světě. Ačkoli nejsou žádné konkrétní důkazy, mele se o tom pořád, protože tisíckrát opakovaná lež se jistojistě někdy musí stát pravdou. Třeba v Americe si to jako správní masochisté užívají už několik měsíců…

A ještě douška: Ono slavné Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám má být jen prvním krokem k vytvoření »sítě dalších partnerských pracovišť«. Tak to budeme mít o zábavu postaráno.

Monika HOŘENÍ

22. 5. 2017  Monika HOŘENÍ