Na Dešťovku zahrádkáři nedosáhnou

Státní fond životního prostředí (SFŽP) na konci května rozdělil dotace v pilotním programu Dešťovka na využití srážkové a odpadní vody v domácnosti i na zahradě.

Stát možná kvůli převisu žádostí zvýší rozpočet pilotního projektu ze 100 milionů na 110 milionů korun, informovalo ministerstvo životního prostředí v tiskové zprávě. Peníze totiž byly vyčerpány za necelých 28 hodin. Programem chce stát bojovat proti plýtvání vodou a proti suchu.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce předčil zájem očekávání úřadu. Největší zájem byl o peníze na systémy na dešťovou vodu určenou pro splachování a současně zalévání zahrady. O ně si zažádalo přes 1700 domácností, stát mezi ně přerozdělí 79 milionů korun. Největší zájem byl ze Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje, naopak nejméně hlásí Karlovarský kraj.

Dotace z programu mohou čerpat vlastníci i stavebníci všech obytných domů s výjimkou rekreačních. Stát podpoří zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, akumulaci srážkové vody pro splachování záchodů a využití přečištěné odpadní vody jako vody užitkové.

Nejjednodušší část programu Dešťovka na využití srážkové vody pouze na zálivku zahrady bude dotována jen v místech výrazně postižených suchem. Patří sem obce na Frýdecko-Místecku, Vysočině a na Znojemsku.

Ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman však přislíbil, že v létě fond vypíše dotační program, který umožní čerpat dotace na budování zádržných nádrží pro dešťovou vodu i v zahrádkářských osadách.

Český zahrádkářský svaz sledoval přípravu tohoto programu s velkým očekáváním. Předseda ČZS Stanislav Kozlík se k celé problematice stavěl aktivně, o podmínkách dotace jednal s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Případné jiné budoucí možnosti podpory řešil i na Státním fondu životního prostředí. Finální podmínky, které z čerpání alokovaných prostředků programu Dešťovka vylučují zahrádkáře, považuje Svaz za velké zklamání.

Z dotačního programu mohou majitelé rodinných domů a stavebníci čerpat dotaci 20 000 až 60 000 Kč na projekt, který využívá zadržené srážkové vody k zalévání zahrady, či ke splachování WC. Žadatel může rovněž čerpat až 3500 Kč za m3 nádrže. Registrovaných zahrádkářů je 140 000, zahradničí ale další statisíce chalupářů a chatařů. Sofistikovanější systémy zachycování dešťové vody pro závlahu by měly jistě větší přínos, než staré plechové sudy pod svodem z okapního žlabu.

Jiří NUSSBERGER

 

22. 6. 2017  Jiří NUSSBERGER