Oceněni žurnalisté, kteří nedělají mainstream

Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku za rok 2017 byly včera uděleny osmi osobnostem. Oceněni byli Stanislav Motl, Vlastimil Vondruška, Otakáro Maria Schmidt a Jana Studničková, Zdeněk Zbořil, Ladislav Větvička, Jiří Skupien a Jaromír Nohavica.

Ocenění udělila již druhým rokem Asociace nezávislé žurnalistiky, která chce vyzdvihnout tvůrce v oboru žurnalistiky poctivě usilující o kritický přístup a nezávislost na hlavním mediálním proudu, jak v úvodu vysvětlil předseda asociace Stanislav Novotný. Cena nese jméno českého spisovatele, nakladatele a zakladatele novodobé české žurnalistiky Václava Matěje Krameria (1753-1808), který svými vlasteneckými novinami přispěl k osvětě prostého lidu, národní emancipaci a uhájení českého jazyka.

[o]

Publicista Stanislav Motl cenu získal za rozhlasovou tvorbu. Všeobecně známy jsou například stovky pokračování jeho cyklu Stopy, fakta, tajemství. Za publicistiku v denním tisku byl oceněn Vlastimil Vondruška, který je úspěšným spisovatelem a historikem, ale též publikuje v médiích. »Již ve středověku na univerzitách se učenci stavěli proti tehdejšímu mainstreamu,« nalezl historickou analogii Vondruška. Platí, že žádné dogma není absolutní, o všem musíme přemýšlet, dodal. »Naši předkové byli vlastenci, udrželi jazyk, povědomí o národě. Udrželi národ jako takový – a to vše bylo korunováno vznikem samostatného státu. To samé musíme činit i my pro naše potomky. Musíme bojovat o budoucnost,« vyzval.

Krameriovu cenu za celoživotní dílo převzal politolog, historik, znalec východních kultur, polyglot a člověk velké moudrosti Zdeněk Zbořil; cenu za fotožurnalistiku fotograf Jiří Skupien; cenu za internetovou publicistiku bloger z Poruby Ladislav Větvička a cenu za televizní publicistiku dvojice filmařů Otakáro Maria Schmidt a Jana Studničková. Ti například filmovali v Bělorusku a, jak řekl Schmidt, poznali velký rozdíl mezi tím, co se o Bělorusku říká v českém mainstreamu, a co viděli na vlastní oči. Krameriova cena za »nezávislou publicistiku ve verších« skončila v rukou písničkáře Jaromíra Nohavici, jenž neskrýval překvapení. Organizátoři ho totiž pozvali, »jen« aby svými písněmi zpříjemnil slavnostní odpoledne.

Křty knih pro přemýšlivé

Součástí malé oslavy byly i prezentace dvou knih. Někdejší diplomat a ministr Jaroslav Bašta pokřtil nejnovější knihu bezpečnostního analytika a publicisty Jana Schneidera Slova nepadají do prázdna. »Schneider píše pravdu. Píše to, co si myslí. Co si myslí, říká a pak také dělá,« poznamenal Bašta. Nohavica se ujal kmotrovské úlohy u knihy Otevřené dopisy vysokoškolského pedagoga a mediálního analytika Petra Žantovského.

V porotě Krameriovy ceny zasedli kromě Stanislava Novotného generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl, šéfredaktor Prvních zpráv Radomír Pekárek a ředitel Slovenského domu v Praze, kde se akce konala, Vladimír Skalský. Asociace nezávislých médií je apolitické sdružení, jež obhajuje právo veřejnosti na svobodné šíření a získávání informací a svobodu slova.

V prvním ročníku v roce 2016 získali Krameriovu cenu mj. Tereza Spencerová, Jan Petránek za celoživotní přínos či Jan Schneider.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Radovan RYBÁK

21. 6. 2017  (mh)