»Důchodová« transakce politika Klause

Nápad s druhým pilířem důchodové reformy je skutečně fascinující. Dokonce už některé zahraniční bankovní domy začaly inzerovat své návrhy v televizi, ač nejsou jasné ani podmínky, ani zákonné zaštítění.

Divit se jim nelze, protože tak velkorysý dar, jako je právě ona reforma, nedostanou snad nikde ve světě. Kdo jinde by jim nabídl třicet let získávání peněz od lidí, aniž by se z takto »uložených« prostředků musely někomu zpovídat? To nedokázala v Anglii vymyslet ani Margareta Thatcherová.

Co bude za třicet let, až ti třicátníci či čtyřicátníci půjdou do důchodu, ostatně nikdo neví, a ani vědět nemůže. To, že peníze od lidí v Česku budou dostávat korunku po korunce, však vědí dobře nejen na londýnské City, na americkém Wall Streetu, ale i v pařížském La Défense nebo v berlínské centrále leckterého bankovního domu.

* * *

Chápu, že peníze na důchody, když českému státu už téměř nic nepatří, se shánějí špatně. Ty, které byly naspořeny miliony občanů za období před rokem 1993, už nejsou. Proto onen »bulík na nose«, jímž je tzv. druhý pilíř, proto časté varování ze strany vládnoucí pravice, že brzy dokonce nebude na penze, proto v příštím roce důchodci dostanou jen třetinu ze zákonné částky, jež měla směřovat na valorizace. Ale kde je začátek?

Kdo by měl být pohnán k odpovědnosti za tento stav? Proč jsem připomněl rok 1993? Tehdy totiž jistý odpovědný politik, jehož jméno je Klaus, prosadil na vládě převod přibližně tří set třiceti miliard tehdejších korun z důchodového účtu do státního rozpočtu. Tím pokryl tehdejší problémy.

* * *

Důchodový účet byl prostě zrušen. I proto bylo možné oddlužovat banky, aby se obratem ruky prodaly zahraničním společnostem, bylo možné dělat mnohé finanční transakce, které peníze převedly na soukromé účty. Leckdo tehdy – i na úkor zmíněných důchodců – pohádkově zbohatl. Jen důchodci to nebyli.

Mluvil jsem s několika nezávislými ekonomy. Jsou toho názoru, že řešením do budoucna by vůbec neměl být tzv. druhý pilíř vymyšlený duem ministrů TOP 09, tedy zástupců té nejpravicovější části ve vládě, ale opětné vytvoření státního důchodového fondu, do něhož by žádná vláda nesměla způsobem, jenž předvedl politik Klaus, zasahovat.

A pochopitelně postupně vracet zpět vyvedené prostředky. Jsou-li peníze na tzv. církevní restituce, na zlaté padáky neschopným manažerům, na podivné transakce jako je nákup letadel Casa, měly by být i pro důchodce.

Otakar ZMÍTKO

19. 6. 2012  Otakar ZMÍTKO