»Babské« rady Především o botách

Fidlovačku, oblíbenou jarní slavnost pražských ševců, známe díky hře J. K. Tyla »Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka«. V ní zazněla i píseň Kde domov můj, část z ní je naší hymnou. Slavnost se konávala v údolí u Botiče v Praze Nuslích. Její název byl odvozen od ševcovského nástroje zvaného fidlovačka, který ševci používali k hlazení (tzv. fidlování) kůže při výrobě obuvi.

Ševcovské řemeslo bylo ctěné a vážené, především do doby, než trh zaplavily levné, průmyslově vyráběné boty. Babičky si však dobrých ševců, též prťáků či příštipkářů, vážily a váží dosud. Umí kožené boty (ale nejen je) dobře opravit. I dnes se vyplatí svěřit jim odbornou opravu svých bot. I třikrát a vícekrát. A na venkově jim ochotně (totiž ševci našim maminkám a babičkám) i poradili a prozradili některé svoje triky. Tak třeba kožená kabelka. Pokud jsou na ní skvrny, zkuste ji vyčistit sněhem vyšlehaným z vaječného bílku. Pěnu nechte zaschnout a pak ji vyčistěte flanelem nebo jinou měkkou látkou. Poté kabelku natřete bezbarvým krémem na boty a vyleštěte. Tak to babičky dělaly. Ovšem ty měly pouze jednu maximálně dvě kvalitní kabelky…

Změkčení tvrdé kůže svršku je jednoduché. Buď s ním pomůže švec, anebo hladkou kůži natřete kvalitním rostlinným olejem. Poté co se do usně olej vsákne, zbytek setřete. Kůže bude vláčnější. Ano, dnes jsou na trhu spreje, které mají plnit stejnou funkci. Ale opravdu ji plní? Vrzající kožené boty trápí většinou muže. Někteří si ale na vrzajících botách zakládají! Problém je v kožené podrážce. Babičky opakovaně napustily podrážku olejem, lněný je prý nejlepší. Boty časem přestaly vrzat.

Fleky na botách, jasně že kožených, způsobené prosoleným sněhem odstraníte vlažným mýdlovým roztokem. Pak boty »nacpěte« starými novinami, nebo je napněte pomocí napínáků (běžně se i dnes prodávají, byť sporadicky používají) a nechte je důkladně vyschnout. Poté je potřete olejem, následně je pak namažte kvalitním krémem, který obsahuje silikon a lanolin. Odstranit fleky ze světlé obuvi je velmi obtížné, i když možné. Experimentovat se nevyplácí, svěřte ji raději svému ševci.

Tlačí vás kožené boty? Zřejmě jste je kupovali dopoledne, kdy vaše noha byla v pohodě. Babičky věděly, že nové boty se zásadně kupují odpoledne nebo v podvečer, v čase, kdy jsou nohy unavené a zřejmě i více či méně nateklé. Pokud vás však nové boty i přesto tlačí či na noze nesedí, vězte, že pomůže roztok lihu a teplé vody v poměru 1:2. Naneste ho zevně i zevnitř a boty si dejte na nohu. Po vyschnutí ještě dvakrát či třikrát opakujte – boty povolí. A poté povrch ošetřete jak výše uvedeno. Boty z umělé kůže vás však budou tlačit pořád, s nimi neuděláte nic.

Napínáky prodlouží život a především vzhled vašich kožených bot. Ty opravdu levné pořídíte kolem stokoruny, máte-li drahé kožené boty, kupte si do nich raději dražší napínáky s nastavitelnou velikostí. A možná vám kdesi na půdě leží napínáky, které vaše maminky a babičky používaly. Ty jsou nejlepší!

Kožené botky pravidelně ošetřujte krémem, jak jinak než kvalitním. V době jejich nošení pravidelně, nejméně jednou týdně, pokud je ukládáte k sezónnímu odpočinku, pak těsně před tím a i poté co je hodláte znovu obout. Jasně - vždy třeba botky vyleštit. Chcete-li »jen« prodloužit životnost kožených bot, nejméně jednou za 14 dní ošetřit kvalitním krémem na boty. Po jeho zaschnutí povrch měkkým kartáčem důkladně vyleštěte. Tak to dělaly naše babičky.

Životnost stélky prodloužíte tím, že si do nových bot koupíte tenké vložky. Jejich výměna je rozhodně levnější, než oprava. Naše bábinky to běžně dělaly, neboť jen některé z nich měly peněz nazbyt.

Ano tak to je, kdo umí, ten si zaslouží naši přízeň… Platí to nejen o babičkách, ale i o ševcích.

(jan)

Foto: Muzeum Skuteč

15. 7. 2017  (jan)