Nutná obrana

O zákazu či omezení držení střelných zbraní v rukou civilistů se vedou obsáhlé debaty, má svoje fanatické odpůrce i příznivce, stejně jako je tomu v případě zákazu kouření v hospodách a relevantní argumenty pro i proti samozřejmě existují. Nejvýstižněji ale vždy působí příklady z praxe.

Prakticky žádný z odborníků nerozporuje, že náš zákon upravující držení zbraní je kvalitní a více než dostatečný, však také legálně drženými zbraněmi je u nás spácháno naprosté minimum zločinů, dokonce i nelegálními zbraněmi se pak v našich končinách příliš kriminálních činů neodehraje. Za poslední léta byl náš zákon pořádně zpochybněn jen jednou, pokud tedy nepočítáme střelbu v Chomutově, při níž vlastník legálně držené zbraně zastřelil řidiče dodávky, který údajně ohrožoval okolí, zde si ale budeme muset počkat na výsledek vyšetřování.

[o]

Mám ale na mysli střelbu v Uherském Brodě, kdy vyšinutý důchodce vystřílel hospodu. V tomto případě však naprosto jasně selhaly úřady, když vůbec dopustily, aby pachatel, o němž se vědělo, že je psychicky labilní, byl nadále držitelem zbrojního průkazu. Nikoliv tedy litera zákona, ale jeho realizace v praxi.

Pak tu máme zase opačný příklad. Tento týden došlo ke střelbě v centru Prahy, přičemž došlo k úmrtí. Zemřel muž, jenž se s nožem pokusil vyloupit prodejnu zbraní, přičemž pobodal prodavače, naštěstí byla na místě i majitelka obchodu, mimochodem střelecká šampionka, která útočníka právě legálně drženou zbraní zlikvidovala. Nutná obrana v tomto případě naprosto jasná a navíc při ní bylo zabráněno mnohem větším škodám. Vždyť dovedete si představit, co by člověk, který se nebojí útočit nožem, vyváděl s odcizenými střelnými zbraněmi?

Na tomto případu se jasně ukázalo, že zbraň v dobrých rukou může zabránit daleko větším škodám. Zahraniční zkušenosti přitom v tomto kontextu hovoří také jasně. Podívejme se třeba na Velkou Británii, kde si člověk pomalu nemůže legálně koupit ani mačetu a se střelnými zbraněmi nemohou na ostrovech nacvičovat ani olympionici. Vražd s jejich pomocí je ale i tak na počet obyvatel vyšší než u nás, přičemž se množí případy (byť zde je to dáno i národnostním složením), kdy fanatici útočí pomocí nožů, automobilů či kyseliny. Kolikrát by přitom stačil jeden ozbrojený uvědomělý občan, aby jim zabránil.

Nemyslím si proto, že by naše zákony měly být přizpůsobeny těm zahraničním, naopak, v zahraničí by se mohli inspirovat u nás.

Tomáš CINKA

 

28. 7. 2017  Tomáš CINKA