Hydratace kůže pro zdraví i krásu

V letních dnech plných slunce je kůže první bariérou, která se staví mezi vnější prostředí a naše tělo, naše orgány. I proto by měla správně fungovat. K tomu ale potřebuje vodu. Ovšem ne jen ve formě hydratačních krémů. Jak potvrdila i nejnovější studie nejvíce vody získá kůže z denního pitného režimu. Jen je-li tělo dobře a dostatečně zhydratované, může správně, tedy i včetně kůže, fungovat. Málo zavodněná kůže působí mdle, šedivě, šupinatí, je citlivé. Dostatečně zavodněná naopak působí mladě a zdravě. Pití vody pomáhá nejen opticky, ale i prakticky – vyhladí vrásky a zpomalí stárnutí pleti. A na druhou stranu právě na kůži můžeme nejsnadněji poznat, máme-li vody dost, nebo trpí-li naše tělo dehydratací.

Pravidelné pití vody významně zvyšuje hydrataci pokožky, potvrzují výsledky nejnovější studie uskutečněné pod vedením právě prof. Petra Arenbergera, přednosty Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Na základě výsledků bylo zjištěno, že u pacientů, kteří zvýšili a zpravidelnili svůj pitný režim, se hydratace statisticky významně zvýšila po skončení pití vody oproti výchozímu stavu na obličeji o 12,7 % a na rukou o 15,1 %. Pití vody pomáhá nejen opticky, ale i prakticky – vyhladí vrásky a zpomalí stárnutí pleti. »V případě hydratace pleti hraje zásadní roli voda dodávaná tělu pitným režimem (jak ukázaly i výsledky naší studie), hydratační krémy mají pouze lokální účinek na povrchu pleti,« vysvětluje Petr Arenberger. »Pokud je tělo dostatečně zásobováno vodou, pokožka se mnohem déle udrží mladistvě svěží a krásná. Při správném pitném režimu a dostatečném množství vody v kůži zbytečně nevznikají vrásky,« dodává.

Továrna na zdraví a krásu

Kůže je orgán, který je v přímém kontaktu s vnějším prostředím a který může být tímto prostředím jak příznivě, tak i nepříznivě ovlivňován. Aby kůže správně fungovala, potřebuje stejně jako většina buněk a systémů v organizmu dostatečné množství vody neboli hydrataci. V těle dospělého člověka tvoří voda zhruba 60 % jeho hmotnosti, 2/3 vody se nachází v buňkách a 1/3 v mezibuněčném prostoru. Kůže obsahuje 6–8 l vody, přičemž 6 l jí je v podkoží, 120 ml v pokožce a 20 ml v rohové vrstvě. »Když má kůže vody dost, je krásně hladká a vypnutá jako čerstvé jablíčko, když má vody málo, je povadlá a scvrklá jako staré jablíčko. Dehydratovaná kůže je navíc křehká, má oslabenou bariérovou funkci a její buňky neplní svoji normální úlohu. To vede k olupování, šupinatění, pocitu napětí a unavenému vzhledu, dochází k předčasnému stárnutí, zvyšuje se riziko alergických reakcí,« vysvětluje profesor Petr Arenberger.

[o]

Metabolismus kůže

Kůže není jen orgán určený k ochraně samotného těla. Sama o sobě se vyznačuje velmi vysokou metabolickou aktivitou, to znamená, že vyrábí velké množství účinných látek. Například funguje jako zásobárna tuku, který organizmus průběžně odbourává a využívá jako zdroj energie. V kůži se proto neustále něco transportuje, a k tomu jsou potřeba tekutiny. Když je v kůži tekutin nedostatek, transport vázne. Navíc při výrobě účinných látek vznikají odpadní produkty, které by v kůži neměly zůstat. To je také úkol vody, sesbírat prostřednictvím lymfy odpadní látky a přes lymfatické cévy a uzliny je odvést do krevního oběhu. Zásadní roli tady hraje voda dodávaná tělu pitným režimem, hydratační krémy mají pouze lokální účinek na povrchu kůže a s transportem v kůži nepomohou.

Kosmetika nestačí

Hydratační kosmetické přípravky mají pro zdraví a krásu pleti význam, ale nejlépe v kombinaci s pitným režimem. Kůži je nutné zásobovat vodou zevnitř, péče zvenku má jiný efekt. Buňky kožního povrchu chrání lipidová vrstva, která pustí vodu dovnitř buněk jen těžko. Ty je nutné zásobovat vodou zevnitř. Přínos krémů spočívá více než v hydrataci v komplexním zvláčňování pleti, které dodávají lipidy. Tím zjemňují rohovou vrstvu a zároveň podporují ochrannou funkci kůže před vnějším prostředím.

Vodu zevnitř je třeba dodávat kožním buňkám pravidelně. Při nárazovém pití většího množství vody tělo tuto vodu velmi rychle zase vyloučí (vymočí) a kožní buňky z ní téměř nic nemají. Zatímco při dlouhodobém pravidelném zásobování těla vodou si organizmus stihne uložit vodu do kůže, která pak tyto zásoby využívá. Projeví se to i na jejím vzhledu, a to už po několika dnech. Nejprve se naplní vodou (a rozšíří) horní a poté střední vrstva kůže, načež se povrch kůže vypne, vyhladí a působí mladistvěji.

Kolik a co pít?

Obecně se doporučuje vypít zhruba tolik tekutin, kolik se jich vymočí. Dobrým pomocníkem přitom je barva moči, která by měla být velmi světlá (tmavá, koncentrovaná moč poukazuje na nedostatečný pitný režim). »Pokud nepřijímáme dostatečné množství tekutin, organizmus vyvolá svými vnitřními mechanizmy pocit žízně a zbrzdí vylučování vody, především sníží produkci moči a potu. Tím se ovšem omezí vylučování odpadních látek z těla, zvýší se tělesná teplota a dojde k nedostatečnému ochlazování těla, což má v horkých dnech za následek úpal, přehřátí organizmu při selhání jeho vlastní termoregulace. V letním období riziko dehydratace ještě zvyšuje sport, práce v horku nebo i prostá návštěva koupaliště v tropických dnech – i když je tělo ve vodě, nestačí mu to, je potřeba pít,« varuje nutriční terapeutka Věra Boháčová.

V horkých letních dnech, kdy tělo ztrácí s tekutinami i minerální látky, je potřebuje doplnit stejně jako tekutiny. »K tomu se dobře hodí minerálky. Slabě a středně mineralizované vody jsou vhodnou součástí každodenního pitného režimu, pokud se v létě více potíme, více sportujeme apod., měly by přijít na řadu i minerálky silně mineralizované, které obsahují významnější množství minerálních látek,« radí Věra Boháčová a dodává: »mezi vhodné nápoje patří také přírodní, uměle nepřislazované ovocné šťávy nebo čaje a z nich vyrobené nealkoholické míchané nápoje.«

Helena KOČOVÁ

3. 8. 2017  Helena KOČOVÁ