Zeman podporuje požadavek krajů

Prezident Miloš Zeman na čtvrtečním večerním jednání slíbil hejtmanům, že podpoří jejich požadavek, aby dostali 822 milionů korun na platy pracovníků v sociálních službách.

Prezident je přesvědčen, že kraje by měly v co nejkratší době obdržet od státu 822 milionů na sociální služby. V rozpočtech krajů podle hejtmanů nejsou peníze, které by pokryly navýšení platů pro pracovníky v sociálních službách, které nařídila vláda. Proto je požadují od ministerstva práce a sociálních věcí.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) minulý týden řekl, že peníze pro kraje je možné vzít z rezervy úřadu práce. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) však tvrdí, že takový přesun není obvyklý. Řešení problému zatím vládní kolegové nenašli a budou o něm ještě jednat.

S hlavou státu mluvili hejtmani také o jeho krajských cestách. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran nedávno upozornil na to, že Zemanovy cesty do regionů by se daly považovat za předvolební kampaň, a náklady na ně by proto měl zahrnout do volebního limitu. Návštěvy platí kraje a dosud je Zemanovy návštěvy stály 17 milionů korun. Předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (ANO) prohlásila, že hejtmani si váží toho, že prezident kraje navštěvuje. »Nechceme na tom nic měnit. Je dobře, pokud se prezident zajímá o dění v kraji,« uvedla. O tom, zda jde o kampaň, a na organizaci by tudíž měla přispívat prezidentská kancelář, musí podle Vildumetzové rozhodovat k tomu zřízený úřad.

Prezident dostal od hejtmanů také dárek - »hůl na budoucího premiéra«.

(ste)

12. 8. 2017  (ste)