Haftar Moskvě slíbil mír v Libyi

Vůdce Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar v Moskvě ujistil ruské vedení, že jeho bojovníci převezmou kontrolu nad celou Libyí a zbaví zemi teroristů. Oznámila to agentura TASS.

Haftar podle ní v rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem potvrdil zájem na spolupráci s Ruskem a odvolal se přitom na historicky pevné svazky obou zemí.

Libye je v chaotickém stavu i šest let po skončení občanské války a svržení Muammara Kaddáfího. Generál Haftar, kterého podporuje sousední Egypt, o moc v zemi soupeří s premiérem tripoliské vlády podporované OSN Fáizem Sarrádžem. V zemi rovněž operuje řada dalších uskupení včetně radikální organizace Islámský stát. Zmatek usnadňuje převaděčům vypravovat ze země k italským břehům další a další lodě s migranty.

[o]

Haftar Lavrovovi řekl, že jeho LNA bude pokračovat v boji proti teroristům, dokud nepřevezme kontrolu nad celou Libyí. »Už nejméně 90 % území bylo osvobozeno. Budeme dál pokračovat v boji, dokud LNA nepřevezme kontrolu nad celou Libyí, aby v zemi zajistila stabilitu a bezpečnost,« citovala libyjského generála ruská agentura.

Haftar po jednání s Lavrovem oznámil, že předmětem jejich rozhovorů byla i dodávka zbraní. »Budeme rádi, když nám Rusko něčím pomůže. O konkrétní roli RF jsme nemluvili, ale přivítáme jakoukoli pomoc,« konstatoval Haftar. Později připustil, že o dodávce zbraní s Lavrovem jednali. »Rusko je náš blízký přítel, jsem přesvědčen, že nás neodmítne,« řekl libyjský generál.

Sergej Lavrov se o dodávkách zbraní nezmínil. Při schůzce s Haftarem prohlásil, že veškerá zprostředkovatelská úsilí zaměřená na situaci v Libyi musejí probíhat pod záštitou OSN. »Cílem nemůže být vytváření receptů, ale maximálně příznivých podmínek pro dialog klíčových sil v Libyi,« zdůraznil ruský ministr. Ujistil přitom podle ČTK Haftara, že Rusko vítá jeho kroky namířené na dohodu se Sarrádžem.

Haftar se se Sarrádžem setkal koncem července v Paříži. Dohodli se tam, že parlamentní volby by se v Libyi mohly konat příští rok na jaře. Shodli se rovněž na potřebě co nejrychlejšího nastolení klidu zbraní a zdůraznili, že cestu z krize umožní jedině politické řešení.

(rj)

14. 8. 2017  (rj)