Smrtící oddanost

Japonci se znovu věnují debatě o své kontroverzní pracovní kultuře. Rozpoutala ji smrt 31leté novinářky, která zemřela na následky přepracování, napsal list The Guardian. V Japonsku je běžné, že většina zaměstnanců odchází z práce pozdě v noci. Mnozí tak trpí přepracováním, v jehož důsledku umírají na infarkt či páchají sebevraždy.

Miwa Sadová, jež pracovala pro japonskou televizní stanici NHK, zemřela na selhání srdce v červenci 2013. Podle nově zveřejněných výsledků vyšetřování úřadu pro dodržování pracovních předpisů odpracovala žena 159 hodin přesčasů za měsíc a vzala si jen dva dny volna. V únoru zahájila řada japonských firem kampaň, která by měla přepracovaným zaměstnancům ulevit. Poslední pátek v měsíci odcházejí tak někteří Japonci domů už kolem 15 hodin. Do projektu se zapojily například i výrobci automobilů Nissan a Toyota nebo likérka Suntory.

Podle průzkumu japonské vlády je v ohrožení života kvůli přepracování každý pátý Japonec. V důsledku pracovního stresu spáchalo v zemi v roce 2015 sebevraždu více než 2000 lidí, desítky dalších zemřely na infarkt nebo jiné zdravotní potíže. Trávit dlouhé hodiny v práci se přitom v Japonsku považuje za důkaz oddanosti firmě. Smrt mladé novinářky by podle britského deníku mohla zvýšit tlak na japonskou vládu, aby se regulací přesčasů znovu zabývala.

(čtk)

7. 10. 2017  (čtk)