Drahé byty stále na dračku

Poptávka po bydlení v centru rakouské metropole zůstává dlouhodobě neuspokojená.

Nic na tom nemění, že ceny za byty v této oblasti rostou každoročně o pět procent. Přitom osm z deseti kupujících jsou Rakušané.

Do konce srpna se v prvním vídeňském obvodě prodalo téměř tolik bytů jako za celý loňský rok. Objem obchodů s nimi stoupl o plnou pětinu, informovala realitní společnost Otto Immobilien. V průměru vydají noví majitelé rok co rok 120 miliónů eur (přes tři miliardy korun) za byt v exkluzivní lokalitě.

Statisíce za metr

Za čtvereční metr se tam v současné době platí 12 604 eur (přes 320 tisíc Kč). Během posledních šesti měsíců stouply ceny bydlení v prvním vídeňském obvodu o 4,93 procenta. Při nejdražší transakci realitní společnosti Otto Immobilien se cena jednoho bytu v okolí Skotské okružní (Schottenring) poblíž burzy vyšplhala dokonce na 32 094 eur (850 tisíc Kč) za metr čtvereční.

Nejčastějšími kupci bytů v historickém centru zůstávají už léta Rakušané. Dalších šest procent nových majitelů pochází z ostatních zemí evropské osmadvacítky. Na malém území je k dispozici pouhých 4 083 soukromých bytů; tento počet se za dva roky zvýšil jen o šedesát. Většina, více než třetina, se jich nachází ve zmíněné oblasti Skotské okružní, nejméně, jen každý šestý, na opačné straně Okružní třídy v oblasti bývalých vídeňských kasáren (Stubenring).

Městské centrum se vylidňuje

Plochou 2,88 km2 se historické centrum Vídně řadí k nejmenším městským obvodům. Jeho hranice tvoří území vymezené někdejšími hradbami, nyní Okružní třídou. Ještě krátce po rakousko-uherském vyrovnání v roce 1867 tam žilo přes 68 tisíc obyvatel, avšak po rekordním roce 1880 (73 tisíc) jejich počet trvale klesá; před šesti lety měl obvod už jen 16 tisíc obyvatel, tvrdí internetová encyklopedie Wikipedia.

Čtvrtina obyvatel je starších 65 let, když celoměstský průměr činí jen 16,9 procenta (jedna šestina). Pouhou desetinu obyvatel tvoří mladší patnácti let, zatímco mírně nadpoloviční většina žen odpovídá vídeňskému průměru. Více než pětinu obyvatelstva historického centra Vídně představují cizinci. Nejpočetnější jsou Němci (3,4 procenta) následováni s velkým odstupem Srby a Chorvaty. Třetina obyvatel obvodu se přitom narodila v zahraničí.

(kp)

25. 10. 2017  (kp)