Pocta jedné básnické generaci

Kulturní akce, v kontextu historie české literatury, konkrétně české poezie, vskutku mimořádná, se uskutečnila včera v prostorách Evropského domu v Praze. Proběhl zde křest knihy s poněkud delším názvem »Byla jednou jedna… básnická generace takzvaných pětatřicátníků« od literárního kritika Milana Blahynky. Kniha vyšla s podporou poslance Evropského parlamentu Jiřího Maštálky (KSČM) a dle jeho slov se »klubala na svět nesnadno«.

Maštálka však cítil dluh vůči básnické generaci, kterou tvoří devět vynikajících českých básníků, jež se narodili v letech 1939-1952, debutovali v rozmezí 1964-1979 a vytvořili, slovy Milana Blahynky, »impozantně bohatou tvorbu«. Jsou to Karel Sýs, Michal Černík, Petr Cincibuch, Jaroslav Čejka, Jaromír Pelc, Josef Peterka, Petr Skarlant, Josef Šimon a Jiří Žáček.

Literární historik a kritik Blahynka, jenž se těmto básníkům věnoval na 350 stránkách své knihy (včetně precizní bibliografie a fotografické přílohy), podle Maštálkových slov nezastírá, nevylepšuje a přibližuje čtenářům také, proč byli, a pohříchu ještě jsou, tito mistři verše kritizováni, napadáni a bohužel i umělecky likvidováni. Jak europoslanec poznamenal, Blahynkovo srovnávání této »devítky« s předválečným Devětsilem nekulhá, »neboť mají-li Nezval, Seifert, Biebl a další své pokračovatele, jsou to právě tito«.

Podle Blahynky je tato generace zajímavá tím, »jak se přelévala«, každý z jmenovaných tvůrců je velkou individualitou. Nikdo z »devítky« není lepší ani horší než jeho souputníci, každý z nich představuje osobnost s vyhraněnou poetikou, tvůrčími prioritami a viděním světa, zakončil Maštálka svůj proslov. »Je zázrak, že kniha je. Je všechno, jenom ne suchá, sucharská,« vyznal se Karel Sýs, jenž byl »generátorem« tohoto tvůrčího počinu.

[o]

Studie Byla jednou jedna… básnická generace takzvaných pětatřicátníků (dissertatio apologetica) je plně v kontextu evropského kulturního dědictví, jehož součástí je i česká básnická tvorba jak předválečná, tak poválečná – svým obsahem a duchem výrazně levicová, sociálně kritická, nesena myšlenkami humanismu, míru, respektování jiných národů a jejich kulturních svérázů. Tyto myšlenky jsou bytostně vlastní také politické skupině GUE/NGL, připomněl Maštálka. Kniha vyšla právě s podporou této autenticky levicové frakce Evropského parlamentu.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Radovan RYBÁK

Audio na www.iHalo.cz

7. 11. 2017  (mh)