Saúdská Arábie vyhlásila válku Libanonu

Francouzský prezident Emmanuel Macron v Saúdské Arábii jednal vedle Jemenu i o Libanonu, jehož premiér Saad Harírí je momentálně právě v Saúdské Arábii držen proti své vůli a bylo na něj uvaleno dokonce domácí vězení.

Řekl to podle agentury Reuters vůdce libanonského radikálního hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh s tím, že Saúdská Arábie svým chováním prakticky vyhlásila Libanonu a Hizballáhu válku. K rezignaci ho přinutil Rijád s cílem zajistit, aby funkci premiéra zastával někdo, kdo bude mít kladný vztah k Saúdské Arábii.

Harírí je v Saúdské Arábii od minulého týdne, odtud také oznámil svou rezignaci. Zdůvodnil ji obavami o svůj život a překvapivě kritizoval rostoucí vliv Íránu a šíitského Hizballáhu v Libanonu.

[o]

Podle Bejrútu je Harírí v Saúdské Arábii zadržován proti své vůli a k rezignaci tam byl přinucen. Prezident Michel Aún ji nepřijal. A vůdce libanonských drúzú Valíd Džumblát řekl, že je čas, aby se Harírí vrátil do Libanonu, ať už je v Saúdské Arábii dobrovolně, nebo ne.

Stejné stanovisko zaujal i Nasralláh, podle něhož by se Harírí měl do Libanonu okamžitě vrátit, jelikož jeho rezignace přijata nebyla a je tak stále premiérem.

Harírí své rozhodnutí rezignovat zdůvodnil v sobotním televizním vystoupení tím, že v zemi panuje stejná atmosféra jako v roce 2005 před atentátem na jeho otce a někdejšího premiéra Rafíka Harírího, který byl zavražděn v Bejrútu. V době neshod své sunnitské strany s šíitským Hizballáhem spoluvytvářejícím vládu se prý Saad Harírí obává o svůj život. Harírí v projevu nelogicky obvinil Hizballáh, že »míří zbraněmi« na Jemence, Syřany i Libanonce. Spolu s Íránem podle něj šíitské hnutí dovedlo Libanon dokonce do »středu bouře«.

Nasralláh již krátce po Harírího rezignaci prohlásil, že si jí vynutila Saúdská Arábie a že premiérovo televizní vystoupení bylo ve skutečnosti prohlášením Rijádu.

Šíité slaví arbaín

Do iráckého města Karbaly dorazilo k oslavám významného šíitského svátku arbaín 13 milionů muslimů. Zástupce iráckého velkého ajatolláha Alího Sistáního při modlitbách řekl, že Sistání oceňuje práci bezpečnostních složek. Šíité, putující do Karbaly často až z Íránu, byli totiž v minulosti terčem teroristických útoků.

Podle Sistáního jsou letos silnice a cesty vedoucí do Karbaly dobře zabezpečeny. Město leží asi 80 kilometrů jihozápadně od Bagdádu.

Svátkem arbaín se uzavírá 40denní období smutku za imáma Husajna, který zemřel v roce 680 v bitvě u Karbaly. Jeho smrt si věřící připomínají svátkem ášúrá, kdy k dějišti této významné události vždy proudí poutníci z Iráku i z ciziny. Po 40 dnech se vracejí k ukončení období smutku a míří k mauzoleu, kde je tento vnuk proroka Mohameda pohřben. Svátek slaví šíité také v Íránu nebo v Libanonu.

Karbalský guvernér řekl, že letos přišlo k oslavám asi deset milionů Iráčanů, půl milionu věřících z arabských zemí, 30 000 z Afghánistánu. Pro Íránce bylo vydáno přes 2,3 milionu víz. Jejich bezpečnost zajišťuje 35 000 vojáků a policistů. Všechna přijíždějící vozidla projdou kontrolou s detektory výbušnin, každý pěší poutník je u vstupů do města prohledán.

Vloni se podle ČTK stali obětí atentátu spáchaného radikály ze sunnitského Islámského státu (IS) Íránci, kteří se vraceli z Karbaly. Při útoku přišlo o život 70 lidí...

(rom)

11. 11. 2017  (rom)