Druhý pochod za práva žen

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily druhého pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci prvního výročí inaugurace prezidenta Donalda Trumpa.

Koordinované protesty proti Trumpově politice se konaly ve Washingtonu, New Yorku, Los Angeles, Chicagu a dalších 250 městech a jsou opakováním masových protestů, které se uskutečnily, když se Trump ujal funkce. Protesty se uskutečnily také v Británii, Japonsku a dalších zemích, uvedla agentura Reuters.

Washingtonských protestů se účastnili také demokratičtí politici, včetně senátora Tima Kaineho. Ten obvinil Trumpa a republikány, že jsou zodpovědní za současný stav, kdy se kvůli nedohodě na dočasném rozpočtu pro federální vládu musejí začít zavírat některé státní úřady. Podle něj to je výsledkem neschopnosti republikánské strany vykonávat základní vládní činnosti, k nimž patří i sestavování rozpočtu.

Trump po Kaineho komentáři prohlásil, že vina leží na demokratech, kteří schválení rozpočtu podmiňují mírnější migrační politikou.

Mnoho demonstrantů si nasadilo růžové pletené čepice s ušima, přezdívané pussy hat. Vytvořeny byly pro loňský pochod jako odkaz na Trumpův komentář o ženských genitáliích. Čepice se rychle staly symbolem posilování postavení žen a opozice vůči novému prezidentovi.

Podle některých kritiků však letošní pochody postrádaly jasné zaměření. Poukázat na problémy, jako je imigrace, by podle analytičky liberálního institutu Reason Foundation Sikhy Dalmiaové mělo větší dopad.

Jedním z největších pochodů byl v New Yorku, na který přišlo na 37 000 lidí. Počet účastníků letošních demonstrací zaostal za loňským rokem, kdy se protestů 21. ledna zúčastnilo odhadem na pět milionů lidí. Byl to jeden z nejmasovějších protestů v historii USA.

(čtk)

21. 1. 2018  (čtk)