Osobnosti volí Zemana

Zeptali jsme se známých osobností, koho budou volit v druhém kole prezidentských voleb a proč?

Básník Karel Sýs (71) uvedl, že bude volit současnou hlavu státu. »Víte, Česká republika hnědne. Fašismus nemusí vždy zavádět muži s knírkem. Někdy mohou mít na nose i falešné brýle. A to by nás přišlo setsakramentsky draho. Proto budu volit Miloše Zemana, který jediný to dokáže zastavit,« zdůraznil Sýs.

Ústavní právník profesor Václav Pavlíček (83) řekl, že bude volit Miloše Zemana, protože souhlasí s jeho zahraničně-politickou orientací, kterou zajišťuje důstojnou roli České republiky v mezinárodních vztazích. »Pro mě je prezident důležitý pro to, aby udržoval bezpečnost státu a jeho důstojné postavení ve světě, což dosavadní působení Miloše Zemana ve funkci hlavy státu dokazuje,« uvedl.

Europoslanec za ČSSD a sociolog Jan Keller (62) má také jasno. »Ve druhém kole prezidentských voleb budu volit stejně jako v kole prvém, tedy Miloše Zemana. Jeho názory jsou pro mne čitelné a v naprosté většině s ním souhlasím,« objasnil Keller. Dodal, že Zemanův protikandidát Jiří Drahoš nikdy nepůsobil v politice, přesto by rád obsadil hned post nejvyšší. »Mezi Drahošovými poradci jsou lidé, jejichž názory i aktivity jsou pro mne zcela nepřijatelné. Bývalý diplomat Kolář se velice angažoval v úsilí o stavbu amerického radaru v Brdech. Drahošovým ekonomickým poradcem je pravicový ekonom, který je znám svými útoky proti sociálnímu státu. Tento ekonom je autorem věty, podle níž sociální stát a sociální dávky vedou k enormnímu zadlužení států a k hloupnutí populace,« upřesnil Keller s tím, že nestojí o to, aby naši populaci ohlupovali podobní »experti«, jejichž hlasu Drahoš naslouchá.

Básník a spisovatel Marek Řezanka (44) volí jednoznačně Miloše Zemana. »V době, kdy se USA i EU nacházejí ve vážné krizi, a nejenom ekonomické, kdy vidíme snahy eskalovat napětí s Ruskem, vyvolat konflikt v Íránu a v Severní Koreji, a kdy naprosto mizí z politické nabídky cokoli reálně levicového, pokládám za nezbytné, aby hlavou státu byla osobnost s pevnými názory, s nimiž můžeme nesouhlasit, ale které se každých pět minut nemění. Potřebujeme člověka odvážného, který v sedmdesátých letech nezískával tituly a ocenění, ale který byl vylučován proto, že nemlčel - a říkal nahlas, co se mnozí vyslovit báli,« vysvětlil Řezanka. Podle jeho slov potřebujeme někoho, kdo nebude lidi s jinými názory nálepkovat, ponižovat, dehonestovat - ale bude s nimi usilovat o dialog - a kdo nebude vydávat své názory za jediné správné. »Je to Zeman, kdo odmítl v ukrajinské občanské válce vidět ‚ruskou agresi‘. Je to Zeman, kdo varuje před napadením Íránu. Je to Zeman, kdo podporuje prvky přímé demokracie a zastává se zvyšování minimální mzdy. Nechceme-li politický comeback Miroslava Kalouska a vlád, v nichž figuroval, nemá Miloš Zeman alternativu,« míní Řezanka.

Herec Antonín Hardt (82) dá svůj hlas také Miloši Zemanovi. »Volil jsem ho i v prvním kole a je pro mě oproti politicky neznámému profilu pana Jiřího Drahoše jistotou. Veřejnoprávní média svou jednostranností dávají větší prostor panu Drahošovi, čímž nedodržují objektivitu a nestrannost, což mi potvrdilo i přiznání manželky pana Drahoše, která řekla, že 'ČT nám fandí, ale nesmí to dát najevo',« čílil se Hardt.

Básník a autor knížek pro děti Michal Černík (74) fandí Zemanovi a bude ho volit. »Má kritické myšlení nezávislé na politických náladách, vymezuje se proti oportunnímu jednání našich a zahraničních politiků, hájí politické a ekonomické zájmy naší země, patří k jedněm z mála našich politiků, kterým jde o národní zájmy. Odmítá migrační politiku Evropské unie, odmítá sankce proti Rusku, jako politik se nebojí říci svůj názor v mnoha dalších zásadních otázkách domácí i zahraniční politiky,« charakterizoval ho Černík. Dodal, že ho považuje za velmi chytrého, argumentačně vyzbrojeného rétora, politické a společenské dění vidí v souvislostech. »Nemá rád snoby, lokaje, hlupáky, a také jim to dává najevo. Nebojí se. Nikdy nezneužil svého politického postavení k svému obohacování a k svému jinému prospěchu jako mnozí. Stojí proti němu velké množství přičinlivých vykonavatelů cizích zájmů,« řekl Černík.

Zakladatel Jazzové sekce a bývalý disident Karel Srp (81) uvedl, že bude volit také Zemana. »Spolu s Babišem stabilizoval stání finance a hospodaření s nimi. Je proti kyberfízlování a důsledně proti migraci. Drží Čechům od těla Brusel Reich. Bude-li však zvolen slabý prezident a slabá vláda, budou-li nás v EU zastupovat kecálisté a vyžírkové jako dnes, budiž nám země lehká,« zdůraznil Srp.

Armádní generál Miroslav Vacek (82) si myslí, že jeho názor na volbu prezidenta je pro jiné občany asi bezvýznamný. »Oba dva vítězové z prvního kola voleb mají své stoupence a ti je budou volit za každou cenu. Jak rozšíří množství voličů pro ‚toho svého‘, to ukázal závěr tohoto kola. Kdo neuspěl, ten nabádá své stoupence, koho mají dále volit. Dobře totiž vědí, že výsledek voleb je rozhodující pro to, kam má naše republika směřovat. A to by v případě vítězství Drahoše zabezpečili jiní - schopnější než on sám,« objasnil Vacek, který bude volit Miloše Zemana, aniž by uváděl známé důvody z jeho dosavadní práce prezidenta. A aby mu svým prohlášením spíše neuškodil, než prospěl, neuvede ani žádné politické důvody svého rozhodnutí.

»Pouze přiznám jeden fakt, spíše pro zasmání. I já jsem rodák z Kolína a dokonce o celých devět let starší než on. Takže v případě jeho zvolení bych mohl být třeba neplaceným vojenským poradcem svého vrchního velitele ozbrojených sil ČR. Nebudu nic přehánět, ale uspokojilo by mě, kdyby třeba páni Kalouskové a jemu podobní ztratili poněkud chuť předstírat, jak všemu rozumí jen oni a nikdo jiný,« uzavřel Vacek.

Režisér Zdeněk Troška (64) o sobě tvrdí, že je zapáleným vlastencem, a proto pro něj neexistuje jiná volba než Miloš Zeman. »Pan Zeman je především veliký profík. Pro někoho svérázný, ale svůj. Člověk s velkou erudicí, přehledem a politickými zkušenostmi. Mluví jasně a srozumitelně, ať se moderátor zeptá na cokoli, a stále zůstává svůj, ať říká cokoli! V Americe mluví jejich řečí, v Rusku rusky. Není lepšího kandidáta na prezidenta České republiky. Je totiž Čech, chránící české zájmy, Českou republiku a její občany před těmi, kteří k nám chtějí proniknout ze Západu,« uvedl pro náš list Troška.

Přední český přírodovědec, světově uznávaný geolog a paleontolog Václav Ziegler (73) uvedl, že bude volit také Zemana. »Miloš Zeman je solidní člověk. Má obrovský politický přehled, není to žádný nováček – a v této době, která je a bude nelehká, právě takového člověka potřebujeme. Za pět let prezidentování jasně ukázal, že je vlastenec, kterému záleží na naší zemi a jejích občanech. Je zárukou, že si nenecháme nic diktovat ze zahraničí,« uvedl Ziegler, který byl prvním profesionálním pracovníkem CHKO Český ráj.

(rad, mh)

23. 1. 2018  (rad, mh)