KSČM od Ondráčka neustoupí

Komunisté budou trvat na tom, aby sněmovní komisi pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů vedl jejich poslanec Zdeněk Ondráček. V pořadu Otázky Václava Moravce v ČT to řekl předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.

[o]

Sněmovna Ondráčka do funkce nezvolila minulý týden, opozičním stranám vadila jeho činnost za socialismu. »Má odbornou kvalifikaci, je schopen rozpoznat, co činí GIBS vůči příslušným orgánům,« kontroval Filip. V OVM řekl, že se KSČM nominace nevzdá a odkázal na dohody o obsazení funkcí ve sněmovně. Připomněl, že třeba i Piráti říkali, že by vedení kontrolních výborů mělo být rozděleno mezi opoziční strany. Piráti tento týden přišli s vlastním kandidátem do vedení komise Mikulášem Ferjenčíkem. Těsně před Vánocemi sice sněmovna Ondráčka do čela komise zvolila, předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) ale volbu anuloval pro pochybnosti o tom, zda volební komise určila správně počet hlasů nutných ke zvolení. Filip trval na tom, že Ondráček byl v prosinci zvolen.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že Ondráčkovy kompetence nikdo nezpochybňoval. »Může svou expertizu dodávat jako řadový člen komise,« uvedl Bartoš, který v komisi uvolní místo pro Ferjenčíka. Pokud by komunisté chtěli do další volby navrhnout jiného nominanta, museli by rovněž nechat Ondráčka v komisi nahradit. Poslanci budou šéfa komise volit znovu poté, co Ondráček v opakovaném druhém kole volby předminulý týden získal 83 hlasů, přičemž ke zvolení jich potřeboval 94.

(ku)

28. 1. 2018  (ku)