Co zlepšuje životy žen?

K letošnímu Mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě, který připadá na 11. února, připravilo Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR kampaň, do které se může zapojit široká veřejnost.

Vybízí, aby lidé sami přicházeli s vynálezy a inovacemi v dějinách, které zásadně přispěly ke zlepšení života žen, nebo aby sami uvedli, jaké zlepšováky by ženám prospěly do budoucna a zatím chybějí. O akci nás informovala Naděžda Straková z NKC – gender a věda SOÚ AV ČR.

»Když se řekne vynález, většina lidí si vybaví Thomase A. Edisona, Alexandera Bella, Františka Křižíka, Járu Cimrmana… Říká vám ale něco jméno Josephine Cochraneová? Nebo Sarah Matherová, Mary Andersonová, Grace Hopperová? Přitom jejich inovace ovlivnily životy milionů lidí, znamenaly průlom ve vývoji průmyslu,« poznamenala Straková.

Do kampaně, která běží do 11. února, se mohou zapojit novináři i každý občan – mohou natočit krátké video nebo napsat post na facebookovou stránku Inovace pro ženy. »Já osobně bych přivítala lepší urbanistická řešení veřejného prostoru, která berou v potaz bezpečnost a pocit bezpečí,« řekla svůj tip Marcela Linková, vedoucí NKC – gender a věda.

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen Valným shromážděním OSN na sklonku roku 2015. Má připomenout zásadní úlohu žen a dívek ve vědě a podpořit jejich zapojení do výzkumu.

(mh)

2. 2. 2018  (mh)