Karnevalová bujarost a její odvrácená strana

Ohromný karneval v brazilském Rio de Janeiru byl od pátku v plném proudu. Ulice zaplnily miliony slavících lidí v barevných karnevalových kostýmech, kteří tančili na některé z mnoha pouličních párty. Nedílnou součástí karnevalového vzhledu tanečníků jsou glitry ve všech možných barvách, které se natírají přímo na holou kůži.

Ale nyní kazí náladu největší oslavy na světě obavy z negativních ekologických následků glitrů. To jsou vlastně drobné kousky plastu zvané mikroplasty, které končí spláchnuté do moře. Vědci nyní apelují na jejich úplný zákaz. To neznamená, že by měl brazilský karneval ani jiné oslavy po světě ztratit část svého lesku. Existují ekologicky šetrné, »trvale udržitelné glitry«, které si už našly cestu i do Brazílie. Ovšem chudší Brazilci si stěžují, že jsou příliš drahé. A karneval je přece lidová zábava. Na pouliční párty v Riu si 37letá Angelica Nobregaová natřela tváře klasickými glitry a vůči ekologickému strachu je dost skeptická. »Je to jenom další věc, která má Brazilcům ještě víc zkomplikovat život,« řekla. »Podle mě si to vymýšlejí.« Felipe Gusmão, profesor biodiverzity a ochrany přírody Ústavu mořských věd Federální univerzity v São Paulu, vysvětluje, že problém s glitry - kousky mikroplastu menšími než pět milimetrů - spočívá v tom, že je nemožné odstranit je z životního prostředí. »Jen si představte množství glitrů, které během karnevalu použijeme. To je obrovské. Použijeme je, smyjeme, a jdou přímo do vody. To je největší problém,« dodal.

[o]

Co říkají důkazy

Škody, které by působily samotné glitry, nejsou známé. Ale vědci mají důkazy, že na mikroplastech mají tendenci se zachytit další znečišťující látky, které se s nimi dostávají do potravního řetězce. »Máme studie dokazující následky mikroplastů od buněčné úrovně až po úroveň celého ekosystému. A to zahrnuje i lidské bytosti. »Drobní živočichové na dolním konci mořského potravního řetězce mohou tyto částice pozřít, a jak mikroplasty, tak na ně přilepené látky se dostanou do jejich těl a s nimi postupovat nahoru po potravním řetězci. Lidé jsou na jeho špičce, takže mikroplasty i navázané látky se nakonec dostanou až do našeho těla,« řekl Gusmao. Proto se nyní na trhu objevilo několik druhů »udržitelných glitrů«. Mezi nimi je třeba řada líčidel nazvaná Glitra, kde jsou lesklé šupinky tvořené z eukalyptové celulózy, vosku a přírodních olejů. Jejich velkou nevýhodou je ovšem cena. Osmigramové balení Glitry stojí podle ČTK v přepočtu 17 dolarů (asi 340 korun), zatímco běžné glitry se v centru Ria prodávají za 6,50 dolaru za kilogram.

Letos starosta přišel

Letos každoroční karneval v Riu zahájil věřící starosta města Marcelo Crivella. Loni tak neučinil, za což byl značně kritizován. Zúčastnil se úvodní ceremonie, při níž se vždy předává symbolický klíč od Ria králi Momovi, tradičnímu patronovi masopustu. Starosta je bývalým evangelickým knězem a mnoho evangelíků rozverný světoznámý karneval vůbec nepodporuje. Crivella zřejmě proto omezil dotace pro dovádivé přehlídky polonahých tanečníků samby.

V Latinské Americe je také známý i karneval v bolivijském městě Orura s procesím masek zvaným diablada. Ten byl dokonce v roce 2001 zapsán na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Květiny i sladkosti

Karnevalové průvody ovládaly v minulých dnech i evropská města. Obrovskou tradici mají v sousedním Německu. Například jen během pondělka přilákaly do ulic západoněmeckých měst statisíce lidí. Alegorickým vozům v Kolíně nad Rýnem, Düsseldorfu nebo Cáchách dominovali politici. Zřejmě největší z průvodů se dal do pohybu v 10 hodin SEČ v Kolíně nad Rýnem. Kolem 11 000 jeho účastníků prošlo 7,5 kilometrovou trasu, během níž přihlížejícím rozdali statisíce květin a 300 tun sladkostí, mimo jiné na 700 000 tabulek čokolády a 220 000 balení pralinek. Přes 10 000 účastníků čítal karnevalový průvod v Düsseldorfu.

Utahování si z politiků

Německé karnevaly, odehrávající se v bujaré atmosféře, si každoročně utahují především z politiků a dalších mocných tohoto světa. Letos tomu nebylo jinak. Kancléřku SRN Angelu Merkelovou účastníci vykreslili třeba jako zestárlou želvu s krunýřem v barvách německé vlajky, která »jako poslední svého druhu« ještě i v roce 2111 stojí v čele spolkové republiky. Tvůrci tak narážejí na politickou dlouhověkost kancléřky, která Německo vede od roku 2005. Dost prostoru bylo věnováno i americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který třeba jako řidič parního válce postupně drtí Spojené státy americké. Další alegorické vozy si dělaly legraci například z francouzského prezidenta Emmanuela Macrona coby Napoleona, z nekončících skandálů německých automobilek nebo zdařile karikovaly protiimigrační Alternativu pro Německo (AfD). Policie apelovala na »karnevalové blázny«, aby se nepřevlékali za teroristy a v žádném případě nenosili atrapy zbraní. Ve městech byl kvůli obavě z útoků také zákaz jízd nákladních aut. Mezi účastníky se debatovalo i o možných sexuálních útocích.

Babí masopust

V Německu začalo období karnevalů ve čtvrtek přesně v 11.11 SEČ, kdy vládu nad městy symbolicky převzaly ženy. Proto veselí začalo takzvaným babím masopustem (Weiberfastnacht). Například v Düsseldorfu tradičně zajaly starostu a v Kolíně nad Rýnem si trojice vyvolených vyžádala klíč od města. I letošní slavnosti se nesly ve znamení pestrých masek a vtipných alegorických vozů. Karneval je tradičně posledním uvolněním před půstem předcházejícím Velikonocím. V Německu je jeho tradice silná zejména v Porýní, což souvisí s tím, že v době napoleonských válek sloužil karneval i jako výraz protestu proti francouzské okupaci. V současnosti se karneval komercializoval a zejména do Kolína nad Rýnem na něj přijíždějí ročně tisíce turistů.

(ava)

14. 2. 2018  (ava)