Romantika s exotikou aneb Rande mezi kytičkami…

Valentýnské zvyky se u nás běžně neudržovaly, rozmohly se teprve v posledním více než čtvrtstoletí. Někdy šlo spíše o recesi, jindy o módu… Nejednou také o výnosný byznys!

Pomineme-li případné negativní rysy této moderní »tradice«, skutečností je, že podstata »valentýnek« je kromě případných komerčních jevů neškodná, ba příjemná. Lidé by se měli mít občas rádi – a také by si to měli uvědomovat. Dát si například »valentýnské rande« mezi kytičkami, motýly a zurčící vodou ve skleníku zvaném Fata Morgana uprostřed pražské trojské botanické zahrady může být zážitek velice příjemný, až nezapomenutelný. Takové setkání v teple uprostřed okolní zimy vyvolá jistě vřelé pocity nejen v přeneseném smyslu slova. Kde jinde totiž lze »vklouznout« do tropické džungle jako mávnutím kouzelného proutku?

»Večerní prohlídky mají jedinečnou romantickou atmosféru, proto jsme připravili i speciální valentýnskou verzi. Zájemci by určitě neměli váhat a účast si rezervovat. Počet míst je totiž omezen a každoročně je o ně velký zájem,« říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hlavního města Prahy.

Od nepaměti jsou rostliny využívány při různých čarovných rituálech. Mnohým jsou přisuzovány povzbuzující, dokonce afrodiziakální účinky. Některé z »magických« rostlin se vyskytují i ve skleníku Fata Morgana. V sukulentní části roste například několik druhů myrhovníků. »Z jejich poraněných kmenů se uvolňuje libovonná pryskyřice zvaná myrha. Podobně jako kadidlo se užívá při různých rituálech a náboženských obřadech. Myrha je pryskyřice, již ženy v minulosti užívaly mimo jiné k ovonění těla,« informuje Klára Lorencová, kurátorka užitkových rostlin. Pozitivní antidepresivní účinky má prý také plodící kakaovník pravý (Theobroma cacao), nacházející se na terase prostřední části skleníku. Během procházky setmělým skleníkem se přítomní mohou dozvědět různé zajímavosti ze života rostlin a odhalit tajemství některých z nich. Na závěr si zamilovaní mohou vychutnat sklenku vína z místní vinice. Komentovaná valentýnská provázení se konají dnes od 18 hodin, místo na prohlídkách je však nutné si rezervovat na e-mailu eva.novozamska@botanicka.cz. Vstupné pro jeden pár zájemců stojí 600 Kč, více na www.botanicka.cz.

(the)

FOTO - archiv

13. 2. 2018  (the)