Kdo jiný než Hirscher

První zlato ve sjezdovém lyžování v Pchjongčchangu získal po triumfu v kombinaci rakouský favorit Marcel Hirscher. Šestinásobný vítěz Světového poháru a šestinásobný mistr světa je olympijským vítězem poprvé v kariéře, dosud měl ve sbírce jen stříbro ze slalomu v Soči.

[o]

Český reprezentant Ondřej Berndt obsadil i se zlomeným palcem na ruce 16. místo. Filip Forejtek a Jan Zabystřan nedokončili slalom. Hirscher (28) využil svých slalomářských kvalit a po dvanáctém místě ve zkráceném sjezdu předvedl nejrychlejší jízdu ve slalomu. Na stupně vítězů ho doprovodili Francouzi: druhý skončil s odstupem 23 setin sekundy Alexis Pinturault, bronz získal jeho krajan Victor Muffat-Jeandet (-1,02), jenž se na třetí příčku posunul až z 29. místa po sjezdu.

Alpští lyžaři se dočkali soutěžní premiéry na tratích v Jongpchjongu poté, co byl kvůli větru odložen sjezd mužů i obří slalom žen. Kvůli stále silnému větru organizátoři posunuli startovní budku kombinačního sjezdu na start superobřího slalomu, a zkrátili ho tak zhruba o 20 sekund. Ve slalomu se podle očekávání propadli nejlepší sjezdaři. Vítěz úvodní části Němec Thomas Dressen skončil devátý, průběžně druhý Nor Aksel Lund Svindal do slalomu ani nenastoupil.

Berndtova paráda

Oproti sjezdu si naopak výrazně polepšil 29letý olympijský debutant Berndt, jenž byl po první části závodu čtyřiatřicátý. I se zlomeným palcem na pravé ruce, který si poranil v pondělním tréninku, se blýskl desátým časem ve slalomu a posunul se na šestnáctou pozici. »Před cestou sem jsem říkal, že když budu do dvacátého místa, bude to bomba. Nakonec jsem takhle, takže úplná paráda,« radoval se.