Kupujme jídlo, ne odpad!

Uvědomujeme si vůbec, jaká kvanta obalů – papírových, skleněných, plastových – likvidujeme každý týden, každý den? Kolik obalů zbývá z každého našeho nákupu jako nepoužitelný zbytek, jenž zabírá místo? I kdybychom předpokládali nejvyšší disciplinovanost lidí ve všech zemích, kteří by třídili, odpad přitěžuje Zemi stále více. Jeden ze způsobů, jak ulevit zaneřáděné planetě, se jmenuje nákup zboží BEZ OBALU.

A právě takový název zvolila pro sebe nezisková organizace, která v České republice propaguje předcházení vzniku odpadu a životní styl Zero Waste (Život bez odpadů). Zabývá se osvětovou činností, jež spočívá v přednáškách, komunikaci s médii, konferencích i vydávání publikací (iniciovala například vydání knihy Domácnost bez obalu). Jejím prostřednictvím vysvětluje smysl bezodpadových nákupů. Věnuje se také výzkumu bezodpadového prodeje. Za tím účelem zřídila Institut pro podporu šetrné distribuce a uvědomělé spotřeby.

[o]

Kromě toho Bezobalu provozuje prodejny, kde se »šedá teorie« ověřuje v praxi. V nich si lidé mohou nakoupit celkem široký potravinářský, a dokonce i drogistický sortiment, který se podle požadavků zákazníků stále doplňuje a rozšiřuje. Heslem neziskovky je Kupujme jídlo, ne odpad.

Chceme-li vyrazit do takového obchodu, základem je donést si vlastní znovupoužitelné obaly - sklenice libovolného tvaru a velikosti, dózy, krabice a krabičky, lahve, látkové a papírové pytlíky. Případně jsou některé v prodejnách bezplatně k dispozici v rámci vzájemné mezilidské pomoci - výměnné burzy. Zakoupit si lze plátěné pytlíky či skleněné dózy.

Čas i na hezké slovo

Organizace provozuje dvě prodejny v hlavním městě. Do jedné z nich, ve dvoře domu v Bělehradské ulici 96, jsem nakoukla, abych zjistila, jak to v takovém bezobalovém obchodě chodí. Základní zjištění jsou velmi pozitivní: nabízené zboží je lákavé a kvalitní, prodavačky jsou ochotné a usměvavé. Nabízí se zde sypký suchý sortiment: mouky (i bezlepkové), krupice, rýže, vločky, lupínky, luštěniny, pohanka, těstoviny, semena, čaje, káva, koření, ořechy, sušené plody, cukr, soli…, ale i jedlá soda či mnoho dobrůtek na zdravé mlsání, například čokoláda a kakaové plody, a oleje. Některé zboží je bio i ne-bio.

Vše se nachází ve velkých dózách, které mladé prodavačky Michaela Jamborová a Aneta Vašáková vytahují hbitě z polic a podle přání zákazníků a zákaznic a s ohledem na charakter potravin je přesypávají, přelévají či kleštěmi vkládají do přinesených nádob. Potraviny se nakupují na váhu.

Michaela Jamborová začínala v obchodě jako dobrovolnice (dobrovolníci jsou v Bezobalu nazýváni dobrodavači), dnes je zde zaměstnána. Ji i její kolegyni takové zaměstnání velmi těší. »Tady práce dává smysl, je to více než práce,« říká. »Naplňuje nás to. I chování zákazníků je příjemné,« pochvaluje si Aneta Vašáková s tím, že nakupování je pomalejší, tedy více osobní. V běžném obchodě je podle ní odosobněné.

Sleduji, kdo do prodejny přichází. Zpravidla jsou to mladí lidé, ale cestu sem nalézají i starší ročníky, zejména pokud poptávají nějakou specialitu do kuchyně, například koření. Ve všední dny v dopoledních hodinách zase přicházejí maminky s dětmi, pro které je v prodejně k dispozici i malý dětský koutek.

I tento obchod v pražské Bělehradské ulici má již svůj okruh stálých zákazníků, kteří přicházejí s taškou plnou obalů. Jsou to muži i ženy, lidé z okolí i ze vzdálenějších míst, dokonce i angličtina v prodejně zaznívá. Je zajímavé, že v současné tak rychlé době, kdy jsou někteří z nás schopni v časové tísni doslova proletět s košíkem supermarketem, si jiní v bezobalových prodejnách vychutnají radost nakupovat pomalu, a doprovodí to i hezkým slovem, které si vymění s prodávajícími.

Šetří přírodu a zdraví

Jedna mladá zákaznice mi prozradila svou nákupní strategii: do běžné samoobsluhy zajde pro všechny ostatní potraviny, které zde nejsou v nabídce (i pečivo a mléčné výrobky však organizace Bezobalu prodává, a  to ve své druhé prodejně v ul. Pod Kaštany, maso zatím nikoli), a bezobalovému nákupu dává přednost právě kvůli ochraně přírody, životního prostředí, a tedy i svého zdraví. »Někde se musí začít,« řekla mi, když odcházela z prodejny s plným batohem a dvěma taškami produktů ve sklenicích.

Jde však i o úsporu peněz. Potraviny bez obalu jsou obecně levnější než jednorázově balené, kdy zákazník platí i za obal. Je však třeba brát v potaz i další skutečnosti, na což upozorňují webové stránky www.bezobalu.org: »Sortiment je orientovaný na zdravé a kvalitní potraviny respektující současné vědecké poznatky o zdravé výživě. Prioritou tedy pro nás není cena, ale poměr cena/kvalita - a v dané kvalitě jsou naše ceny bezkonkurenční.« Srovnávat je tedy možné s cenami zboží v bioobchodech, ve zdravé výživě atd.

Stále je co zlepšovat, proto mohou zákazníci vepsat svá přání do Knihy přání. Tyto zápisy jsou základem pro rozšíření sítě dodavatelů (zejména lokálních), kteří jsou ochotni distribuovat zboží v opakovatelně použitelných obalech a zohlednit úsporu nákladů z toho plynoucí. Ochota kolektivu pracovníků Bezobalu je zřejmá třeba i z toho, že je možné zanechat v prodejně obaly s nákupním seznamem, a přijít si pro ně, již naplněné, později.

Ačkoli to v prodejně na první pohled vypadá jako »za starých časů«, soudobé pokladní systémy dávají znát, že toto století je jednadvacáté. Po prakticky plošné »supermarketizaci« obchodní sítě je ten nejvyšší čas pro hledání alternativ, které dávají šanci  šetrné a udržitelné formě distribuce cenově dostupnějších zdravých potravin. Tento text je ukázkou toho, že to jde.

Pro více informací, kde všude lze v ČR nakupovat bez obalu, doporučuji nahlédnout na internet.

Monika HOŘENÍ

FOTO – autorka

20. 2. 2018  Monika HOŘENÍ