Připomněli a uctili Jabůrkovou i Pickovou

Tradičně se v úterý 6. března konala u sochy komunistické novinářky, političky a protifašistické bojovnice Jožky Jabůrkové (1896-1942) na Čestném pohřebišti Olšanských hřbitovů v Praze připomínka této statečné ženy, jako symbolu všech aktivních a pokrokových žen. Akce se konala u příležitosti Mezinárodního dne žen.

[o]

Jako »vzácnou ženu s rudým srdcem, které bilo do posledního okamžiku pro šťastnou a sociálně spravedlivější budoucnost lidstva«, Jabůrkovou představila předsedkyně KV KSČM Praha Marta Semelová. Letošní »osmičkové« výročí MDŽ (souvisí se stávkou newyorských žen za volební právo, vyšší mzdy a hospodářské a sociální povznesení žen v roce 1908) připomněla předsedkyně Republikové rady LKŽ Květa Šlahúnková. Členky Levicových klubů žen kladou v těchto dnech květiny u pomníků a pamětních desek pokrokových žen minulosti, ale také vzpomínají na své někdejší členky, které LKŽ zakládaly. Boj za rovné šance mužů a žen pokračuje, poznamenala Šlahúnková, nyní je to například úsilí o dosažení stejných mezd pro muže a ženy na srovnatelných pozicích. »Proč mají ženy o 22 procent nižší průměrné mzdy, a následně i důchody?« upozornila na přetrvávající rozdíly.

Účastníci a účastnice poté přešli ke hrobu antifašistky a komunistické novinářky Věry Pickové (1919-2003), jenž se nachází také na Olšanských hřbitovech. Picková, která se mj. velmi zasloužila o znovupostavení sochy Jabůrkové, v lednu získala in memoriam titul Čestná občanka Prahy 10. Obě byly za nacistické okupace zavlečeny do koncentračního tábora Ravensbrück. Jabůrkovou němečtí nacisté 31. července 1942 v tzv. táborovém bunkru umučili.

Setkání u sochy Jožky Jabůrkové pořádaly RR LKŽ, KV KSČM Praha a Slovanský výbor ČR.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ

7. 3. 2018  (mh)