Mezinárodní den žen 2018: Ohlédnout se, a nebát se dívat do budoucna

Osmička na začátku, osmička na konci tohoto data – Mezinárodního dne žen. Letošní rok je ve znamení osmiček. I v roce 1908 byla osmička na konci letopočtu, ale pro nás, ženy, to byl začátek vývoje historických událostí, které začaly psát dějiny ženského hnutí. Velká shromáždění žen v New Yorku, které procházely ulicemi, aby bojovaly za svá volební práva, za sociální jistoty, jsou všeobecně známa.

Uplynulo 110 let a my stále bojujeme za svá práva, za zlepšení postavení žen ve společnosti. Nově vzniklé Levicové kluby žen na začátku 90. let se nezalekly a navzdory všem tehdejším politickým snahám zrušit tento svátek se hrdě hlásily k oslavám MDŽ. Vždyť 8. březen byl uznán i OSN a my bychom si ho měly nechat vzít? Kdepak. A ženám se podařilo svůj svátek si ubránit a dnes se k němu nebojí přiznat většina mužů, kteří věnují své partnerce, ženě, tento den kytičku nebo nějakou dobrotu.

Všem dívkám, maminkám, babičkám – prostě ženám – přeji za LKŽ, aby tento den oslavily v kruhu blízkých a přátel. Aby se ohlédly za minulostí, zavzpomínaly, co hezkého prožily, ale aby se nebály dívat do budoucna.

Květa ŠLAHÚNKOVÁ, předsedkyně RR LKŽ

FOTO – archiv autorky

7. 3. 2018  Květa ŠLAHÚNKOVÁ