Nejvíc akcí k MDŽ ve Španělsku, sliby z Francie

Po celém světě se konaly demonstrace u příležitosti Mezinárodního dne žen, například ve Španělsku při nichž nejen ženy protestovaly proti nerovným platům a proti násilí na ženách.

Na 5,3 milionu lidí se podle dvou hlavních odborových svazů ve Španělsku připojilo ke dvouhodinové stávce. Velká shromáždění se konala v poledne, kdy se podle agentury Europa Press sešly tisíce lidí téměř ve všech metropolích autonomních regionů. Průvody městy chystaly feministky na večer.

Už od rána demonstrovaly zejména ženy na mnoha místech například v Baskicku či Katalánsku. V Barceloně musela být přerušena železniční doprava na lince Barcelona-Vallés, protože ženy s transparenty blokovaly koleje. Demonstrace se konaly i na jedné z hlavních barcelonských tříd Gran Vía. Ženy mávaly transparenty, na nichž vyzývaly k feministické stávce, na některých ale byla také hesla za nezávislost Katalánska.

V poledne zaplnily ženy s transparenty ulice v centrech Barcelony, Madridu, Sevilly či Valencie. Ke stávce se připojily například i novinářky, deník El País vysílal na sociální síti video s poloprázdnými kancelářemi, v nichž na počítačích visely cedule s nápisy stávka. Novinářský kongres, který se konal ve městě Huesca na severu Španělska, také přerušil zasedání a jeho účastníci vyšli ven s transparenty.

Už ani o jednu méně

Stovky lidí, z nichž většina byly ženy, se sešly už o půlnoci na náměstí Puerta del Sol v centru Madridu. Účastníci manifestace provolávali hesla »Ať žije boj feministek!« nebo »Už ani o jednu méně«, což je slogan často používaný při demonstracích proti vraždám žen v Latinské Americe.

Demonstrace byly plánovány ve Španělsku i v podvečer. Velká manifestace se měla konat těsně po naší uzávěrce, od 19:00 SEČ v Madridu, kde ženy hodlaly pochodovat centrem města. O půl hodiny dříve začal další pochod žen centrem Barcelony.

Vláda hrozí pokutami

Společnosti působící ve Francii budou mít tři roky na to, aby smazaly rozdíly ve mzdách mezi ženami a muži. Podle francouzské vlády budou jinak čelit možným pokutám. Plán představil před zástupci odborů a zaměstnavatelů francouzský premiér Édouard Philippe.

Podle francouzských statistik dostávají muži v zemi v průměru o devět procent vyšší platy než ženy, přestože ve Francii platí zákon vyžadující stejné odměny za stejnou práci už 45 let. Nové opatření se má dotknout firem s více než 50 zaměstnanci, které budou mít povinnost nainstalovat do svých mzdových počítačových programů software, jenž nespravedlivé odměňování u stejných pracovních funkcí ihned vystopuje.

Pokuty mají dosahovat výše až jednoho procenta mzdových nákladů postižené firmy... Společnosti budou muset být také transparentnější, pokud jde o jejich dosavadní rozdíly v odměňování žen a mužů: budou muset příslušné údaje zveřejnit na svých internetových stránkách a odbory budou mít přístup ke konkrétním interním údajům.

Stávka v Itálii

Velká italská města včetně metropole Říma postihla stávka v silniční, železniční i letecké dopravě, ke které se přidali i zaměstnanci zdravotnictví a školství. Stávky se konaly ve stejné době jako různé manifestace související s Mezinárodním dnem žen.

Odbory se podle italské tiskové agentury ANSA 24hodinovou stávkou přidaly k místní obdobě kampaně proti sexuálnímu obtěžování MeToo.

V Římě promluvila italská herečka Asia Argentová, která byla jedna z prvních, které obvinily ze sexuálního obtěžování vlivného hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina. Vyzvala k posílení práv žen. Proti násilí na ženách se na této manifestaci před prezidentským palácem Quirinale vyslovila také hlava státu Sergio Mattarella.

Ženy, které se dnes v Miláně účastnily pochodu u příležitosti MDŽ, házely vajíčka naplněná růžovou barvou na místní banky a obchody prodávající kožešiny, uvádí ANSA.

Zvířata se naopak stala symbolem podpásovky v Paříži a okolí. Pod palbou kritiky se tam ocitla nová kampaň proti sexuálnímu obtěžování žen v prostředcích MHD. Muži jsou v ní totiž na plakátech zobrazeni jako predátoři z živočišné říše - medvěd vlk nebo žralok. Mnozí uživatelé sociálních sítí se pozastavují nad tím, proč byli muži nahrazeni divokými zvířaty, a protestují právě i ochránci zvířat. Přispěvatelé na sociálních sítích upozorňují na to, že volba divokých zvířat zobrazených v hrozivých pózách za ženou nebyla šťastná, protože muži, kteří v MHD obtěžují ženy, nejsou většinou nijak nápadní. Organizace Ferus zase uvedla, že »dvounohé sexuální obtěžovatele to musí přímo těšit, že jsou přirovnáváni k tak krásným a silným zvířatům«... Podle loňského průzkumu se obětí sexuálního obtěžování v MHD staly téměř dvě třetiny obyvatelek regionu.

V čele Europolu žena

Šéfkou Europolu se 1. května stane Belgičanka Catherine De Bolleová. Oznámila to právě Rada Evropské unie. Bolleová bude podle agentury AFP první ženou v čele této unijní policejní agentury.

De Bolleovou do úřadu šéfky Europolu doporučili vloni v prosinci velvyslanci zemí Evropské unie. Neuspěl tak bývalý český policejní prezident a stávající náměstek ředitele Europolu Oldřich Martinů, který měl o funkci také zájem.

Gratuloval i Putin

Rusové se tlačili v květinářstvích a parfumériích, Rusky se vláčely s pohoštěním, Rusko zkrátka slavilo svůj oblíbený svátek - Mezinárodní den žen. Oslavenkyním poblahopřál i prezident Vladimir Putin, ucházející se právě o čtvrtý mandát v čele státu. Ocenil zejména to, že právě ženy svou každodenní prací a péčí vytvářejí domov, s nezměrnou láskou vychovávají děti a jsou světlým obrazem v osudu mužů. Šéf státu k dojemným slovům přidal podle ČTK i verše sovětského básníka Andreje Demenťjeva začínající slovy »Vím, že všechny ženy jsou nádherné«.

(rj)

9. 3. 2018  (rj)