…a pozdravuji vlaštovky

Mladou odbojářku Marii Kudeříkovou nacisté popravili 26. března 1943 ve věznici ve Vratislavi. Její jméno dostaly ulice, základní školy, rodná obec Vnorovy na Slovácku jí vybudovala památník…

[o]

A ve Strážnici, kde budoucí odbojářka studovala, se v minulosti každoročně vyhlašovala celostátní literární soutěž pro mladé autory s názvem Strážnice Marušky Kudeříkové. O statečnosti dívky, která zemřela dva dny po dvaadvacetinách, nelze pochybovat. Do odboje se nadaná studentka zapojila už krátce po začátku okupace. Jako členka zemského vedení komunistického svazu mladé generace na Moravě a spojka ilegální organizace komunistické strany v Brně rozšiřovala letáky a spolu s dalšími mladými lidmi organizovala i sabotážní akce. Zatčena byla v prosinci 1941, při výsleších na gestapu v Praze a v Brně však nikoho neprozradila.

V listopadu 1942 ji německý soud v polské Vratislavi, kam ji převezli, odsoudil za velezradu k trestu smrti. Přes čtyři měsíce před jeho vykonáním pak strávila ve vratislavské ženské věznici. Její zápisky z vězení a dopisy, pozoruhodné i svou literární hodnotou, byly později souborně vydány pod názvem Zlomky života (1961). Osudem Marie Kudeříkové a zejména jejím pobytem v cele smrti se inspiroval režisér Jaromil Jireš ve filmu …a pozdravuji vlaštovky (1972).

(ku)

26. 3. 2018  (ku)