Srdce mi vždy bilo nalevo

Bývalý motocyklový závodník, v současnosti vášnivý rybář, ale také příslušník rybářské stráže na přehradě v Luhačovicích. Tyto koníčky jsou blízké Radomíru Rafajovi, kandidátovi KSČM pro doplňovací volby do Senátu za senátní obvod 78 – Zlín, které se uskuteční 18. a 19. května 2018.

Data na úvod

Narodil se v Trnavě u Zlína a je mu 73 let. Zajímavé mimo jiné je, že nebyl až do roku 2004 politicky nikterak aktivní, tudíž nebyl členem žádné politické strany. Každopádně překotný politický vývoj a události v Československu po roce 1989 a poté v České republice ho přesvědčily, aby vstoupil do KSČM.

Má přání se aktivně podílet na politice této levicové strany, která se ve svém programu orientuje na obyčejné lidi práce v naší zemi. I to je jeden z důvodů, proč kandiduje ve zmíněných doplňovacích senátních volbách.

Práce a řád

Po ukončení učebního oboru nastoupil do své vůbec první práce v Ostravě, a to do OKD Ostrava, kde pracoval až do nástupu na vojnu v dole jako horník. Po ukončení základní vojenské služby pracoval jako osobní řidič v národním podniku Uhelné sklady Gottwaldov. Tam ale dlouho nezůstal a po krátké době nastoupil do RaJ Gottwaldov (Restaurace a Jídelny – pozn. red.), kde pracoval jako číšník, a poté jako vedoucí různých restauračních provozoven.

Jeho poslední působení ve funkci vedoucího provozovny byla historicky známá noční vinárna Slovácká búda v Luhačovicích, kterou můžete vidět i na jednom ze snímků, které nám Radomír Rafaja zapůjčil. K tomuto lázeňskému městu, jak sám kandidát uvádí, má svůj vztah a prožil tam nejkrásnější léta svého života, na která rád vzpomíná, protože dle jeho slov, na zážitky, prožité právě na Slovácké búdě, se nedá jen tak zapomenout.

[o]

Rychlé koně

Po dobu více než 25 let byl koníčkem Radomíra Rafaji motorismus, a to konkrétně silniční závody a vše, co je s tímto sportem spojeno. Měl i několik výrazných sportovních úspěchů.

»Například v roce 1974 jsem se stal přeborníkem Československa ve třídě 250 ccm. Byla mi pak dokonce udělena první výkonnostní třída, což znamenalo, že se mohl zúčastnit, v rámci tehdejšího Československa, i několika mezinárodních závodů. Bavila mě rychlá jízda na motorce, byl to adrenalin, jen má manželka se o mě vždy, když jsem závodil, hodně bála,« svěřil se nedávno kandidát do Senátu našemu listu a dodal, že se svojí manželkou Toničkou žije již 40 let. Radost jim dělá vnouček Lukášek.

Vášnivý rybář

V současnosti se však věnuje rybaření, což je jeho druhý velký koníček, na který nedá dopustit. Je členem Rybářského svazu v Luhačovicích, tam také vykonává funkci člena rybářské stráže.

»I když se nerad chlubím, tak musím prozradit, že mým zatím největším úlovkem byl sumec o délce 207 cm a váze 73 kilogramů. Štěstí mi přálo v roce 2005, kdy jsem ho ulovil na přehradě v Luhačovicích,« svěřil se našemu listu nedávno Rafaja.

Co chce prosadit?

Nelíbí se mu například skutečnost, že se náš stát neumí postarat o své seniory.

»Jsou to v drtivé většině lidé, kteří celý život poctivě pracovali a dnes někteří z nich doslova živoří. Pokud potřebují léky nebo zůstanou osamoceni, dostanou se velice rychle až na samotnou hranici bídy. Je mi to osobně líto a vím, že za práva seniorů bych v Senátu velmi bojoval,« dodal Rafaja.

Motto jeho programu zní: Volme všichni Rafaju!

Rozvoj lázeňství v Luhačovicích

Velice rád by svou funkcí v Senátu podchytil a podpořil rozvoj lázeňství právě v Luhačovicích. Podle jeho názoru jsou zmíněné lázně jedny z nejkrásnějších.

»Víte, když se podívám směrem na západ a přijedu třeba do Karlových Varů, tak jsem zklamaný z toho, že se tam hovoří převážně rusky. To už nejsou české lázně, chybí tam totiž jejich nezaměnitelná atmosféra. Často se sám sebe ptám, proč jsme si tyto české klenoty vůbec nechali prodat? Dodnes mě to mrzí!« vysvětluje svůj vztah k lázním Rafaja, který vykonává nyní funkci zastupitele Statutárního města Zlín.

Zmíněné lázně v Luhačovicích svou originalitu podle něj stále ještě mají, proto tam velice rád a často jezdí. Nezná lépe strávený volný čas, než na rybách, nebo třeba při procházkách na kolonádě.

Jde správným směrem

Další vývoj Rafaju utvrzuje ve správnosti jeho rozhodnutí, angažovat se v levicové politice. Aktivně se podílí na politice strany. Občané mu dali důvěru a v současné době je již druhé volební období zastupitelem ve statutárním městě Zlín.

»Mimo jiné jako zastupitel jsem jedním z oddávajících a za své působení jsem oddal několik desítek svatebních párů. Mám radost, když mě i po několika letech tito manželé potkávají a vzpomínáme společně na jejich svatebních obřad,« zdůrazňuje Rafaja.

Rád by svým spoluobčanům podle jeho slov ještě více pomáhal, a proto přijal kandidaturu do Senátu Parlamentu České republiky. Za hlasy voličů již nyní děkuje!

Radovan RYBÁK

FOTO – archiv Radomíra RAFAJI

3. 4. 2018  Radovan RYBÁK