V černé perle Atlantiku

Bahía. Stát, v němž po více než 200 let leželo brazilské hlavní město - Salvador. Černá perla páté největší země planety, protože právě zde žije nejvíc Afrobrazilců, potomků otroků přivezených sem kolonizátory z černého kontinentu. Černá perla, historicky nejstarší (přes půl tisíciletí) z 27 států Brazílie, táhnoucí se z vnitrozemí až k Atlantiku. A její metropole Salvador? S více než třemi miliony obyvatel třetí největší město největší jihoamerické země, ale hned druhé turisticky nejvyhledávanější město v zemi. Hned po Riu...

Důvodů, pro které sem lidé jezdí, je bezpočet. Třeba taková capoeira, černošské bojové umění, které ale připomíná spíš tanec (určitě ale zase zapomeňte třeba na lambadu). Také se sem jezdí za místními specialitami, nejvíc ale asi odpočívat k oceánu. Zdejší pobřežní letoviska to často vyhrávají nad konkurencí z jiných států na brazilském východě. Přispívá k tomu i bezpočet ostrovů a ostrůvků kolem Zálivu (zátoky) všech svatých, který je prý druhým největším na světě, hned po kanadském obru - zálivu Hudsonovu.

Bacha na komáry

Bahía je stát, který ale má i své kopcovité velikány - v Národním parku Chapada Diamantina, odkud ale letos zase přichází prostřednictvím komářích armád nebezpečná žlutá zimnice. I přesto víc jak tisícovka kilometrů pláží pod kokosovými palmami s nejpříjemnějším klimatem v oblasti (dlouhodobě kolem 28 stupňů Celsia) jakékoli hrozby válcují.

V Brazílii se zkrátka jezdí do Ria, k vodopádům Iguacu a do Salvadoru a okolí. Až teprve potom dobrodruzi volí i Sao Paulo či Amazonii, v další fázi následuje Pantanal, resp. architektonické skvosty Oscara Niemeyera v současné brazilské metropoli Brasílii. To už abyste ale krom nadité prkenice, ba vlastně dnes spíš zlaté kreditky (jakkoli v Brazílii pro našince obecně není až tak draho a za tamní reály - tři za dolar - pořídíte co libo), disponovali také bezmála třemi týdny dovolené v kuse. Pokud nemáte ani jedno ani druhé, nevěšte hlavu - prostě si vystačíte se zlatým trojúhelníkem Rio - Iguacu - Salvador. Zážitků budete mít i tak na dva životy...

Pelourinho

Proslulost Salvadoru, považovaného za duši Brazílie, je totiž určitě naprosto zasloužená. Nejen díky africkým vlivům a skvostné tradiční koloniální architektuře Horního města - konkrétně kostelů a panských domů s pastelovými fasádami předně tímto proslavené čtvrti Pelourinho (stejnojmenné dlážděné průvodcovsky fotogenické náměstí vypadá dnes téměř stejně jako v 18. století). Od světle modrého kostela Igreja da Nossa Senhora dos Pretos na Largo do Pelourinho přes okolní uličky a jejich různorodě barevné domečky po komplex kostela Svatého Františka s jinde nevídanou zlatou barokní výzdobou, všude nebudete vědět, kam s očima dřív. Do toho se vám za 10 reálů budou snažit postavit před objektiv fotoaparátu notně »barokní« černošky v tradičních »krojích« s nemalým množstvím sukní na sobě a na své si budou chtít přijít i do rytmu non stop bubnující kolektivy šikovných mladíků.

Skvostů historického Salvadoru je zkrátka bezpočet. Kolem mnoha z nich procházeli během zahajovacího průvodu i účastníci březnového Světového sociálního fóra, kteří pochodovali za rytmu tradiční africké hudby od Campo Grande až k náměstí Castro Alvés s úžasnou vyhlídkou na zapadající slunce nad Atlantikem.

Lanovky a výtah

Horní a Dolní město spojuje řada lanovek, ale hlavně slavný (a také zpoplatněný) vysoký výtah Lacerda, kterým se však z bezpečnostních důvodů nedoporučuje jezdit sólo a už vůbec ne po setmění. Přece jen s drobnou kriminalitou (a někdy i tou závažnější) Salvador bojuje mnohá desetiletí, označován bývá za druhé nejrizikovější město v oblasti a na pobřeží, hned po deset hodin autobusem vzdáleném Recife.

Dolní město se nejvíc vyplatí projet prostřednictvím půldenní tzv. panoramatické city tour, s několika zastávkami. Tou nejznámější je půlhodinka, kterou dostanete k dispozici na Avenida Oceánica kvůli slavnému majáku Farol da Barra (čti Baha) a jeho muzeu námořnictví. Muzeí je ostatně vůbec v Salvadoru bezpočet (stejně jako již nastíněných kostelů), takže jejich milovníci budou mít ty pravé žně.

Progres i ve favelách

Na zmíněné City tour si jistě nenecháte ujít ani muzeum při chrámu Bonfim, nejvýznamnějším brazilském poutním kostele, od nějž se budete kochat i výhledy - nejen na zdánlivě nikde nekončící salvadorské chudinské čtvrti - pověstné favely. Přesto právě tady je vidět, že řada favel se díky nedávné více než 15leté etapě levicových vlád hodně povznesla.

Zájemci o typický oběd si jistě najdou své místo M u tržiště Mercado Modelo kousek od přístavu a již zmiňovaného výtahu Lacerda. Nedaleko je i unikátní ostrovní přístavní pevnost Forte de Mar ze 16. století. Její ojedinělost ale nejlépe oceníte, když se po mlsání a nákupech suvenýrů vrátíte výtahem na Municipální náměstí Horního města.

Ať už vaše kroky ale povedou kamkoli, třeba k nové fotbalové aréně či do nedávno otevřeného salvadorského metra se dvěma trasami; a konečně do turistických čtvrtí Ondina a Rio Vermelho s rozsáhlými plážemi, černá perla na pobřeží Atlantiku se vám určitě dostane pod kůži. Kde se nejlépe ubytovat vám nejlépe poradí třeba na www.brasil.cz.

Roman JANOUCH

FOTO - autor

4. 4. 2018  Roman JANOUCH