Temelín rekonstruuje svá potrubí

ČEZ letos investuje 50 milionů korun do rekonstrukce potrubí v Jaderné elektrárně Temelín. Energetici se zaměří především na část trasy mezi strojovnou druhého bloku a chladicími věžemi. Pokračovat bude i úprava dalších technických potrubí.

Informoval o tom temelínský mluvčí Marek Sviták s tím, že práce potrvají do roku 2023. Většina z nich se bude dělat během odstávek, ta nejbližší začne v Temelíně koncem června a ČEZ ji plánuje na dva měsíce.

Temelínské potrubní trasy jsou desítky kilometrů dlouhé, některá potrubí jdou i za hranice areálu. V posledních letech se většina z nich opravuje. ČEZ do nich ročně investuje desítky milionů. Cílem je podle Svitáka připravit jejich stav na další desítky let provozu elektrárny.

»Některé potrubní trasy jsou staré desítky let, pocházejí totiž ze začátku 90. let. Byly mezi prvními, které se vybudovaly v době výstavby elektrárny. Jejich kontrola a rekonstrukce bude patřit mezi klíčové projekty následujících několika let,« řekl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Loni energetici dokončili opravu řadů přívodní surové vody z čerpací stanice Hněvkovice. Práce na dvou šestikilometrových přivaděčích trvaly tři roky a investice přesáhla 100 mil. Kč.

»Letos se zaměříme na potrubí chladicí vody v části mezi strojovnou druhého bloku a čerpadly cirkulační chladicí vody. S průměrem 3,4 metru jde o jedno z největších potrubí v areálu,« uvedl Milan Vrána, který má projekt oprav na starosti. Práce se budou dělat na dvou trasách v délce 300 metrů. Energetici připravují i rekonstrukci odpadních řadů na Kořensko, rozvodů pitné a požární vody v areálu elektrárny nebo rekonstrukci kanalizace.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v České republice, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což je nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila všem českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským pak na 13,5 roku.

(ici)

13. 4. 2018  (ici)