Čtyřkolá i dvounohá nádhera

Tisíce lidí proudily již v uplynulých dvou dnech na holešovické Výstaviště. A to se ještě mnohem větší nápor – logicky – očekává o víkendu. Nikoli jen díky tomu, že v hlavním městě končí slavná Matějská pouť, ale především proto, že k vidění je nádhera na čtyřech kolech neodmyslitelně doprovázená nádherou na dvou nohách. A ještě dnes a zítra to můžete spatřit na vlastní oči i vy!

Autoshow Praha 2018 je ve znamení 25 národních premiér. Na jediném letošním celostátním autosalonu se představuje přes 200 exponátů celkem čtyřiceti šesti značek - od miniaut až po vozy s motory o výkonu přes 700 koní. Na desítkách stánků ukazují své automobily jak samotní dovozci, tak velcí dealeři. Vždyť jen v Praze a středních Čechách se ročně prodá 40 procent všech osobních vozů!

[o]

Byli bychom špatní patrioti, kdybychom neakcentovali především tuzemskou značku Škoda. Ta předvádí veřejnosti svůj koncept malého SUV Vision X poprvé představený na nedávném superprestižínm autosalonu v Ženevě. Dalšími premiérami mladoboleslavské automobilky jsou Fabia Combi, která prošla omlazovací kúrou, a luxusní Kodiaq ve verzi Laurin a Klement.

A »skorodomácí« Hyundai přijel s modely i30 Fastback a zcela novým svým největším SUV Santa Fe. Malovýrobce Kaipan se zase pochlubil inovovaným roadsterem 57A.

Věhlasné světové značky

Mezi novinkami nechybí Alfa Romeo s novým modelem Stelvio QV, Audi s novou vlajkovou lodí A8, Citroen s novinkou C4 Cactus, Dacia s aktuální generací SUV Duster či na českém trhu nová značka Dodge. Ta představuje Challenger Hellcat, SUV Durango a pick-up RAM 1500. Ford vyrukoval hned se třemi novinkami, a to legendárním modelem Mustang, crossoverem Ecosport a luxusní dodávkou Tourneo Connect.

Jaguar přivezl nové malé luxusní SUV E-Pace, Lexus vlajkovou loď LS, Mercedes-Benz luxusní čtyřdveřové kupé CLS, Volkswagen malé SUV T-Roc a Volvo předvádí o třídu větší model XC40 stejné kategorie.

Venkovní plocha před Průmyslovým palácem je věnována především užitkovým vozům. Pozornost si zaslouží zejména pick-upy, které jsou stále oblíbenější a které nabízí celkem devět značek.

A na rozdíl od nedávného veletrhu Motocykl 2018 v případě Autoshow nechybějí na jednotlivých stáncích sličné hostesky. To už je, navzdory snahám tento fenomén autosalonů a dalších »moto-předváděček« poněkud omezit, tak typické, jako že ke svíčkové na smetaně patří brusinky, citron a šlehačka. A vskutku - bylo se na co dívat i po této stránce…

(koz)

FOTO – Haló noviny/Marcela ŠPIČKOVÁ

14. 4. 2018  (koz)