Koalice nerespektuje usnesení zastupitelů

Pražští zastupitelé neschválili po několikahodinových sporech o osud Libeňského mostu program jednání. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) jednání následně ukončila.

Program podpořilo pouze 30 ze 65 zastupitelů. Předsedkyně zastupitelů KSČM Marta Semelová za celý komunistický klub podpořila vyřazení bodu k Libeňskému mostu a odkázala na usnesení ZHMP z roku 2016, kterým zastupitelé vyzvali vedení města k opravám mostu. »Libeňský most se mohl dávno opravovat, nevím proč se tak doposud nestalo. Je vidět, jak současná koalice ‚respektuje‘ usnesení Zastupitelstva hlavního města Prahy. Od začátku říkáme, že je potřeba zachovat na mostě kubistické prvky jedinečné v celé Evropě, s ohledem na jejich zachování by měla být provedena oprava. S tím, že zbývající části by měly být rekonstruovány tak, aby most nebyl rozšířen,« uvedla.

Zastupitelé se přeli o to, na který bod jednání bude zařazeno téma Libeňského mostu, který má být podle městské rady zbourán a na jeho místě postaven nový. Zástupci vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) původně chtěli téma mostu zařadit až na pozdní odpoledne. Na návrh opozičního zastupitele Ondřeje Martana (ODS) jej ale nakonec zastupitelstvo odhlasovalo jako první bod jednání.

Nelíbilo se to zastupiteli a starostovi Prahy 7 Janu Čižinskému (KDU-ČSL/Trojkoalice). Po sporech, zda si jako poslanec může vzít slovo v průběhu hlasování, nakonec zastupitelé program neschválili. Čižinský svůj postoj hájil tím, že brzké zařazení materiálu znemožní obyvatelům přijít na jednání zastupitelstva.

»Klub KSČM nepodpořil návrh programu, protože neprošly body, které považujeme za velmi důležité, mezi nimi například koncepce bytové politiky hlavního města, kterou za náš klub navrhl zařadit kolega Ivan Hrůza,« vysvětlila Semelová pro Haló noviny.

O termínu dalšího zasedání zastupitelů rozhodne primátorka. Od chvíle, kdy svolá další jednání, běží týdenní lhůta na uskutečnění, nejdříve by to mohlo být příští čtvrtek.

Podrobnější zpravodajství z jednání zastupitelů přinesou Haló noviny v pravidelné pondělní rubrice Mozaika z regionů.

(ac, zku)

26. 4. 2018  (ac, zku)