První socha ženy před britským parlamentem

U budovy britského parlamentu odhalili minulé úterý sochu bojovnice za politická práva žen Millicent Fawcettové, která na počátku 20. století usilovala především o to, aby ženy získaly volební právo.

Sufražetka z bronzu, kterou vytvořila sochařka Gillian Wearingová, třímá v rukou transparent s nápisem »Odvaha vyžaduje odvahu na všech místech«.

Fawcettová, která je považována za jednu z nejdůležitějších postav britského ženského hnutí, se stala první ženou, jíž sochu postavili na náměstí u britského parlamentu. Slova na transparentu, který třímá socha v rukou, pochází ze slavné řeči Fawcettové z roku 1913.

»Boj za udělení volebního práva ženám byl dlouhý a namáhavý a Millicent u něj byla od samého počátku,« uvedla při slavnostní ceremonii premiérka Theresa Mayová. »Tváří v tvář často urputnému odporu cestovala po naší zemi a po světě a bojovala nejen za volební právo, ale i za řadu dalších věcí,« dodala premiérka, podle které se do historie zapsalo mnoho osobností, jen málokterá z nich by ale mohla tvrdit, že měla na svět »tak výrazný a trvalý vliv jako Millicent«.

Odhalení bronzové sochy Fawcettové je výsledkem úsilí spisovatelky a bojovnice za práva žen Caroline Criadové Perezové, která například již loni dosáhla toho, že se na desetilibrové bankovce objevila podobenka spisovatelky Jane Austenové.

Pomník byl odhalen u příležitosti stého výročí přijetí zákona, který dával volební právo ženám nad 30 let. Muži podle stejné normy mohli volit už od 21 a to na rozdíl od žen bez ohledu na výši majetku. Volební právo v roce 1918 v Británii dostalo zhruba 40 % žen.

Fawcettová se na konci 19. století podílela na vzniku a činnosti svazu bojujícího za volební právo pro ženy. Organizace pořádala pokojné protesty a petice. Tím se lišila od radikálnější organizace sufražetky Emmeline Pankhurstové, jejíž akce byly často spektakulární a ne vždy legální.

Fawcettová zemřela v roce 1929. O rok dříve přijal britský parlament zákon, který zrovnoprávnil při volbách ženy s muži.

(čtk)

30. 4. 2018  (čtk)