Obce chtějí kvůli mostům u dálnic změnu zákona

Spolek pro výstavbu dálnice D3 a dálnice D4 usiluje o legislativní změnu, po níž by mosty u dálnic na území obcí byly v budoucnu majetkem státu. Obce podle spolku nemají na budoucí údržbu mostů peníze.

Za spolek to řekl starosta Chýnova Pavel Eybert (ODS), podle kterého nemohou obce s rozpočtem kolem tří až pěti milionů přebírat do svého majetku dopravní stavby za 100 milionů Kč a podílet se na jejich úpravách. Mosty na dálnicích, které financuje Ředitelství silnic a dálnic nebo Státní fond dopravní infrastruktury, musí nyní podle platných zákonů převzít obce, na jejichž území stojí.

[o]

»Tento problém, kdy obce s malým rozpočtem odmítly převzít od Ředitelství silnic a dálnic do majetku most, už jsme tu v historii měli. Mohu uvést příklad mostu nad tehdejší R55 mezi městem Hulín a obcí Pravčice. Obec Pravčice tenkrát odmítla převzít most za zhruba 30 milionů. Ředitelství to tehdy vyřešilo tak, že ho zahradilo betonovými zábranami, a hrozilo, že most zbourá a postaví jinde. Situaci vyřešil sousední Hulín, který převzal most do svého majetku. Toto vše se odehrávalo v letech 2010-2011. Od této doby žádný další případ neregistruji,« uvedla pro Haló noviny místopředsedkyně hospodářského výboru Sněmovny Květa Matušovská.

Chyba je na straně ŘSD a ministerstva

Spolek i Svaz měst a obcí se snaží o legislativní změnu. Obce by pečovaly o izolaci mostní konstrukce, most samotný by zůstal majetkem toho, kdo ho zaplatil.

Matušovská by problém neházela na hlavu starostů, kteří kdysi slíbili, že se pokusí o změnu zákona. Spíše vidí chybu na straně ŘSD a ministerstva dopravy, že od roku 2011 postavilo a předalo do provozu tak nízký počet dálnic, a to jak 1. třídy, tak dálnic 2. třídy (dříve rychlostní komunikace), že se tento problém objevil až po sedmi letech. »Obavu starostů menších obcí i jejich argumenty chápu. Pokud ministerstvo dopravy tuto situaci zaznamenalo, tak doufám, že nám co nejdříve do Poslanecké sněmovny předloží návrh, jak tento problém co nejlépe a nejdříve vyřešit,« prohlásila.

Ministerstvo dopravy námět spolku zaznamenalo. »Současně ovšem neregistrujeme žádný legislativní návrh, který by takovou změnu navrhoval, v této věci zatím neproběhlo ani žádné jednání,« reagoval Zdeněk Neusar z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

(ku)

9. 5. 2018  (ku)