Nesmrtelný pluk prošel i Moravským náměstím v Brně

73. výročí Dne vítězství nad německým fašismem si připomenuli v úterý 8. května občané ve městech a obcích Jihomoravského kraje pietními akty u pomníků a hrobů padlých hrdinů. Účastnili se jich mj. komunisté a jejich příznivci i členové pestré palety vlasteneckých organizací.

Na bývalém popravišti více než 1350 českých vlastenců ve dvoře vysokoškolských studentských Kounicových kolejí v Brně, včetně místa smrti posledního moravského zemského prezidenta Jaroslava Mezníka, se poklonili jejich odkazu členové Parlamentu ČR, patrioti ze společenských organizací a politických stran i zástupci Generálního konzulátu Ruska v Brně. Připomněli si, že na střílení nebo věšení čs. vlastenců v Kounicových kolejích chodili zfanatizovaní Němci po zaplacení vstupného jako na divadelní představení. Jen v Brně byly věznice a mučírny gestapa v ulicích Mozartova, Cejl, Pod Kaštany, v kasematech na hradě Špilberku v Sušilových i Kounicových studentských kolejích s popravištěm odpůrců nacismu. Gestapo sídlilo též v budově právnické fakulty, vedle které fašisté už nestačili postavit novou věznici se stovkami cel - samotek. Měli do nich přijít Češi všech společenských vrstev bez rozdílu s cílem zlikvidovat v »této podřadné verbeži« přednostně českou inteligenci. Brněnský primátor Petr Vokřál v projevu vyzval přítomné, aby ani dnes netolerovali jakýkoliv druh nebo náznak nesvobody.

Pocta Sovětům a Rumunům

Na Moravském náměstí v Brně u Památníku vítězství s rudoarmějcem v pozici »Zastavte palbu!« od národního umělce Vincence Makovského vzdali Brňané hold zabitým více než 3650 sovětským a 1500 rumunským osvoboditelům moravské metropole, jejichž ostatky spočívají na Čestném pohřebišti Ústředního hřbitova v Brně. Z podnětu Ruského kulturně osvětového spolku na Moravě a Klubu vojenské historie - klubu Rudé armády prošel také letos na Moravském náměstí tzv. Nesmrtelný pluk. Jeho účastníci nesli v rukou zarámované fotografie svých předků, kteří ztratili své životy na frontách nebo v zázemí kdekoliv na světě v boji proti hitlerovskému či jinému fašistickému režimu.

Generální konzul Ruské federace v Brně Alexander Nikolajevič Budajev jako účastník hnutí Nesmrtelný pluk, podobně jako i další přítomní, držel nad hlavou hůlku s fotografií svého otce. Vyprávěl posluchačům příběh svého tatínka, který se zbraní v ruce prošel s frontou ze Stalingradu, jižní Ukrajinou, Rumunskem a Maďarskem do Vídně. Měl to štěstí, že tam pro něj válka v Evropě skončila, vrátil se domů a založil rodinu.

[o]

Brněnská radnice s landsmanšaftem připomíná německé dějiny

Na dohled od Památníku vítězství stál do srpna 1945 v parku na Moravském náměstí Německý dům, při přechodu fronty rozstřílený, který se zapsal do novodobých dějin jako centrum praktické aplikace nacistické ideologie! Na rozdíl od vlasteneckých organizací koaliční představitelé brněnské radnice vytrvale připomínají německou část dějin Brna žákům a studentům škol ve společných akcích s představiteli sudetoněmeckého landsmanšaftu. Někteří lidé v rámci svobody zpochybňují historii, zpochybňují průběh druhé světové války, snaží se udělat z agresora oběť a málem oslavovat ty, kteří válku rozpoutali.

Dvě hodiny po této vzpomínkové akci města Brna ke Dni vítězství uskutečnili zvlášť svůj pietní akt u Památníku vítězství na Moravském náměstí představitelé Jihomoravského kraje. Slavnostní atmosféru tam vytvářela Posádková hudba z Olomouce, krojované kolektivy Klubu Rudé armády, včetně donských kozáků, kteří na počest padlých hrdinů vypálili čestné salvy. Věnce a kytice tam pietně položili i zástupci ambasád, hosté ze Slovenska i odjinud.

Odkaz padlých - společně proti neofašismu

Slavnostní setkání k připomínce 73. výročí Dne vítězství nad německým fašismem v Evropě se konalo za účasti představitelů společenských organizací a občanů z Moravy na Generálním konzulátu Ruské federace v Brně.

Generální konzul Budajev v projevu zdůraznil, že při osvobozování jižní Moravy od fašistů i nacistů v dubnu 1945 při Bratislavsko-brněnské operaci jednotek 2. ukrajinského frontu Rudé armády maršála Rodiona Jakovleviče Malinovského přišlo o život na 10 000 sovětských vojáků. Jen přes 3650 z nich odpočívá na Čestném pohřebišti Sovětské armády na Ústředním hřbitově v Brně. Desítky hromadných i jednotlivých válečných hrobů rudoarmějců jsou po celé Moravě.

Budajev poděkoval českým občanům za péči, kterou věnují udržování válečných hrobů sovětských vojáků, a za každoroční připomínky jejich odkazu. Varoval před sílícími projevy pravicového radikalismu a neofašismu až na vládní úrovni v různých evropských zemích. Navíc s projevy touhy po nové světové válce. »Tak, jak v roce 1945 postupovali občané Sovětského svazu a Československa společně proti zhoubnému a protilidskému fašismu, tak by i dnes Rusové a Češi měli postupovat spolu proti aktivitám neofašistických radikálů ve všech sférách občanského života,« vyzval Budajev.

(vž)

FOTO - Václav ŽALUD

11. 5. 2018  (vž)