Vítěz studentské soutěže pojede do Hvězdného městečka

Studenti základních a středních škol mají další možnost, jak uplatnit svůj zájem a projevit talent a kreativitu. Desátého května byla zahájena česko-ruská soutěž pro mladé lidi ve věku 13-18 let nazvaná Vesmír nás spojuje. Informovala nás o ní Zuzana Sommerová ze společnosti Essential Communication.

Hlavní cenou je exkurze do Hvězdného městečka u Moskvy, kde jsou připravováni kosmonauti pro let do vesmíru. Soutěž probíhá za podpory ruské korporace pro kosmické aktivity Roskosmos.

Soutěž má čtyři kola a vyvrcholí v listopadu 2018. V prvním kole musí účastníci napsat esej na jedno z vybraných témat, do druhého kola postoupí třicet českých a třicet ruských autorů nejlepších esejí, kteří již budou oceněni »obědem kosmonautů«. Vítězové tohoto kola budou vyhlášeni během Mezinárodní letní školy vesmírného letectví Společně do vesmíru, která proběhne v Liberci ve dnech 13. až 20. července.

[o]

Ve druhém kole budou soutěžící připravovat video a autoři dvaceti nejlepších videí navštíví planetárium, kde pro ně bude připraven speciální program. Rovněž postoupí do třetího kola, v němž budou prezentovat své video v planetáriu a podstoupí znalostní kvíz z výzkumu vesmíru. Deset vítězů získá teleskop a vytvoří pět česko-ruských dvojic pro čtvrté kolo soutěže, během něhož budou muset vyřešit závažnou situaci ve vesmíru. Vyhlášení celkových vítězů proběhne v Moskvě a jeho součástí bude návštěva Hvězdného městečka, muzeí kosmonautiky v Moskvě a Kaluze a vesmírného pavilonu na moskevském výstavišti.

Podnítit zájem o kosmickou tematiku

Soutěž je určena pro žáky ve věku 13 až 18 let se znalostí češtiny a angličtiny nebo ruštiny. Jejich práce bude hodnotit česká odborná porota složená z novinářů, zástupců průmyslu a výzkumu zaměřených na letectví a kosmonautiku. Další podrobnosti o soutěži na webu www.ru-space-cz.com a na stránkách soutěže na sociálních sítích (Facebook, Instagram, Twitter, YouTube).

Cílem soutěže Vesmír nás spojuje je podnítit zájem české a ruské mládeže o kosmickou tematiku a upevnit přátelské vztahy mezi zeměmi, seznámit české i ruské středoškoláky s tím, jak vypadá a probíhá výzkum vesmíru a s výsledky vědeckého bádání, jejich uplatněním ve vědě a každodenním životě, vysvětlila Sommerová. Realizace takto rozsáhlého společného mezinárodního vzdělávacího projektu pomůže kulturní výměně mezi oběma zeměmi. Soutěž pomůže rozvinout kreativitu, praktické dovednosti, výměnu zkušeností a dovedností při společné tvůrčí činnosti účastníků.

Soutěž navazuje na společné česko-ruské projekty s vesmírnou tematikou. V roce 2017 vydala Česká mincovna společně s agenturou Essential Communication a za podpory Roskosmosu sérii sběratelských mincí s vesmírnými motivy. Mince věnovaná 60. výročí vypuštění Sputniku, první umělé družice Země, byla uvedena do výroby za přítomnosti kosmonauta a výkonného ředitele pro pilotované lety Roskosmosu Sergeje Krikaljova.

Pod záštitou prezidenta

Soutěž probíhá pod záštitou českého prezidenta Miloše Zemana a ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Organizátory jsou Rusko-česká smíšená obchodní komora, komunikační agentura Essential Communication, s. r. o., vědecko-výzkumná organizace RISKSAT a Mezinárodní asociace účastníků vesmírné činnosti.

(za, mh)

 


Partnery soutěže jsou: společnost UNIS, a. s., Asociace leteckých a kosmických výrobců České republiky (ALV), společnosti SUPRA Praha, s. r. o., ČKD Blansko Holding, a. s., CZECHOSLOVAK GROUP, a. s., Česká kosmická kancelář, Ruské středisko vědy a kultury v Praze, České centrum – Český dům v Moskvě, Česká mincovna, týdeník Pražský telegraf a zpravodajský web Novinky.cz.

FOTO – (za)

16. 5. 2018  (za, mh)