Nedejte se a nebojte se

Naše babičky si s mouchami, vosami, mravenci, všelijakými brouky, rybenkami a kde čím, co narušovalo jejich poklidné bydlení, uměly poradit. Nejen v okamžiku, kdy se již objevily, ale dokonce s nimi bojovaly preventivně! Jak jinak než za pomoci přírodních produktů a způsobem ověřeným jejich maminkami a babičkami.

Tak třeba mouchy. Zkuste třeba černý bez a řebříček. Obě byliny jsou považovány za plevel, malé zahrádce krásy nepřidají. Ale mouchy se jim prý zdaleka vyhýbají. Nemusíte je mít na zahradě, stačí, když vyrazíte do polí a luk. Z větviček kvetoucího černého bezu a stonků řebříčku spleťte kytičku, zavěste ke stropu. Dobrý nápad pro chalupáře. O alergii much na žlutou barvu možná víte, vyplatí se okna či záhony pod okny ozdobit afrikány. Dobrý efekt má i květináč s bazalkou či routou postavený na okně. Vůně těchto bylin mouchám prostě nevoní.

Létající hmyz nepotěší ani levandule, bazalka, rozmarýn, tymián, yzop, šalvěj, mát, majoránka, dobromysl, saturejka, myrta, fenykl, koriandr či kopr. To vše můžete mít pod okny, navíc jejich vůně a chuti využívat i v kuchyni, při vaření.

A ještě o mouchách - říká se, že jim vadí i sušené květy šeříku. Na ně je už ale pozdě… Když už vás mouchy »přepadly« a nechtějí pryč, udělejte si rychlou a zdraví neškodnou mucholapku. Stačí smíchat mletý pepř se šťávou nebo s medem na kašičku, potřít jí savý papír a ten položit třeba na talíř. I otravné vosy se »dobrovolně« na ni údajně přilepí. Což nemáme ověřeno.

Věřte nevěřte, ale vosy do bytu nepustí čerstvé, ba ani sušené, kopřivy zavěšené na okně, tvrdily to babičky. Zdali to funguje, nevíme, ale proč by nemělo?

Mol patří mezi nejznámější škůdce napadající textil, ale nejen jej. Mol nemá rád přímé světlo, a proto není jednoduché vidět ho, protože zalézá do nábytku a různých škvír. Napadá bavlněné látky, kožešinové výrobky a peří. Moudré babičky radí, aby ve skříních bylo co nejméně papíru, pravidelný úklid a vytírání skříní. Do nich pak ukládejte jen suché a čisté oblečení. V případě, že zjistíte přítomnost molů v oblečení, napadený textil vyklepejte. Proti molům úspěšně působí levandule, kousky mýdla či sušená pomerančová kůra. Pokud jste vše vyčistili a přesto se motýlci v šatech či v kuchyni stále objevují, zkuste moderní řešení - lapače molů.

[o]

Mšice umí poničit kde jakou rostlinu na zahradě. Dobrým řešením je aksamitník zasazený mezi rostliny, které chcete chránit, jsou však i jiná řešení. Lichořeřišnici používaly babičky proti mšicím vyskytujícím se na ozdobných a ovocných druzích rostlin. Věřte nevěřte, ale i pažitka výborně bojuje proti všem typům tohoto nezvaného hosta. A pod stromy náchylnějšími k napadení mšicemi (třešně, švestky, jabloně a hrušně) vysaďte fenykl. Saturejka vysázená u luštěnin, pomůže od nich odpudit nejen mšice, ale i nosatce. Pokud chcete zbavit rajčata, okurky a papriky některých parazitních hub, zasázejte si mezi ně bazalku.

Povíjnice je nejen krásná, ale pomůže i od mravenců a mšic. Kerblík odpuzuje mšice, navíc zlepšuje například chuť ředkviček, tuřínů a řep. S rozmarýnem nešetřete, ale zasaďte ho, kde se dá - zvlášť u zelí, fazolí a mrkví. Routu mějte blízko růží a jahod, zahání hlodavce. Šalvěj odpuzuje mnoho druhů hmyzu, navíc ji »zbožňují« a proto hojně navštěvují včely.

Mít kopřivy na zahrádce je výhoda, nesnažte se je proto ze zahrady zcela vymýtit. Zkuste kopřivový nálev proti mšicím a sviluškám. Rozdrobte kopřivové listy se stonkem a nechte je vyluhovat ve studené vodě. Sto gramů kopřivové natě na litr vody, pokud je čerstvá, sušené stačí 20 gramů. Ideální je větší keramická nádoba s víčkem, každý den směs zamíchejte. Po čtrnácti dnech, kdy už je bez pěny, nálev přeceďte přes plátno. Zřeďte vodou (jeden díl nálevu dva díly vody). Napadené rostliny nálevem zalijte.

Babičkám to fungovalo, tak proč ne vám?

(jan)

19. 5. 2018  (jan)