Směrování na východ?

Člověk se skutečně nestačí divit, jaké že to nesmysly vyloví naši politici. Poslanec Bublan tento týden televiznímu štábu řekl, že pobaltské státy se bojí, aby nedopadly jako Krym. Řekl to jako zdůvodnění, proč máme navyšovat zahraniční mise. Místopředseda hnutí ANO Brabec ve stejný den sdělil nám posluchačům televize, že komunisté směřují na východ, kdežto ostatní politické strany a republika na západ. I tomu se lze jen zasmát. To, že jsme členy Severoatlantického paktu, je skutečnost. Že komunisté tím nejsou nadšeni, je také pravdou. Vzpomínají dobře na to, jak svého času prezident Havel slíbil všem, že do žádného vojenského paktu už nepůjdeme, a ještě předtím tvrdil, že všechna vojenská seskupení by se měla rozpustit. Bylo by pak, nedořekl, krásně na světě. Jenže netrvalo ani desetiletí a bez referenda jsme se stali členy Aliance, která v té době bombardovala Jugoslávii, kde zahynuly stovky civilistů.

[o]

Brabcovo tvrzení je nesmyslné. Je rozdíl chtít, aby svět byl bez napětí a válek, a tím se stavět proti eskalaci napětí ve východním směru, anebo směřovat na východ. Rusko je kapitalistická země. Oligarchové si zde za Jelcina přivlastnili převážné množství národního bohatství. Ruští komunisté, s nimiž KSČM spojují společenské názory, jsou oponenty současného ruského vedení a do prezidentských voleb postavili svého kandidáta. Umístil se v nich dokonce na druhém místě. To by pan Brabec měl vědět.

Chceme-li ovšem mírovou spolupráci, z níž vyrůstá rozvoj, pak nemůžeme chtít napětí. Politické strany, které jsou napravo od komunistů, se podřizují zájmům globalizovaného kapitálu v čele s velkokapitalisty ze Spojených států. Buď si to neuvědomují, nebo už jsou zaslepeny tak, že nevnímají realitu. Pokud ale chceme žít, pak musíme chtít mírová řešení, a to nám současné směrování NATO a Spojených států, konkrétně na východ, nenabízí.

Josef ŠENFELD

19. 5. 2018  Josef ŠENFELD