O senátorské křeslo ve Zlíně svede v druhé kole boj krajská radní s daňovým poradcem

První kolo senátních voleb v obvodu Zlín vyhrála krajská radní Michaela Bláhová (KDU-ČSL) - 24,18 procenta hlasů. V druhém kole se utká s daňovým poradcem Tomáem Golanem (SENÁTOR21) - 18,99 procenta hlasů. Kandidát za KSČM Radomír Rafaja získal přes 5,26 procenta hlas. Volební účast byla jen necelých 16 procent.

Rafaja z výsledku prvního kola neskrýval zklamání. »Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem spokojený. Předpokládal jsem, že bych mohl postoupit do druhého kola, nicméně nestalo se tak a nezbývá mi, než vítězům popřát všechno nejlepší,« řekl Haló novinám. Zároveň našemu listu Rafaja poděkoval za pomoc v průběhu volební kampaně stejně jako své manželce. »Bohužel, těch, kteří mi pomáhali, není mnoho,« posteskl si komunistický kandidát.

Lidé v doplňovacích senátních volbách v obvodu Zlín v pátek a sobotu vybírali z devíti kandidátů nástupce Františka Čuby (SPO), který koncem února rezignoval na funkci senátora. Žádný z devíti kandidátů nezískal více než 50 procent hlasů, a druhé kolo se tak bude konat 25. a 26. května. Obvod Zlín vedle velké části Zlínska zahrnuje i jižní část Vsetínska. »Hlasovací lístky budou žluté. Voliči je nedostanou předem, ale až ve volebních místnostech. Otevře se jich celkem 147,« uvedla mluvčí ČSÚ Petra Báčová.

Za STAN neúspěšně kandidoval Adámek, který v prvním kole doplňovacích voleb získal 16,36 procenta hlasů a skončil třetí. Hnutí ANO nominovalo neurochirurga a krajského zastupitele Michala Filipa (12,98 procent hlasů). Piráti poslali do volebního klání vyslali novináře Aleše Fuksu (9,15 procenta hlasů). Za ČSSD se o místo v Senátu ucházel chirurg Radim Jünger (7,45 procenta hlasů). Kandidátem SPOZ byl její předseda, lékař a bývalý hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (4,09 procenta hlasů). Za Českou suverenitu kandidoval právní a ekonomický poradce a pedagog Karel Nedbálek (1,49 procenta hlasů).

Při posledních senátních volbách v obvodu Zlín porazil Čuba na podzim 2014 ve druhém kole současnou poslankyni a tehdejší končící senátorku Alenu Gajdůškovou z ČSSD. Volební účast tehdy v obvodě dosáhla 20,48 procenta. K prvnímu kolu, které bylo spojeno i s hlasováním do obecních zastupitelstev, tehdy přišlo výrazně více lidí, a to 41,96 procenta.

(red)

19. 5. 2018  (red)