Labouristé natvrdo: Chceme socialismus!

Britská Labouristická strana v případě volebního vítězství radikálně změní ekonomiku země a vytvoří socialistickou společnost, »kde už se nenecháme vykořisťovat«.

V rozhovoru s BBC to řekl stínový ministr financí labouristů John McDonnell. Příští parlamentní volby by se však ve Spojeném království neměly konat dřív než v roce 2022.

McDonnell britské stanici sdělil, že s hospodářskou politikou své strany už seznámil kapitány britského průmyslu, aby o ní měli jasno. Řekl jim, že něco se jim bude líbit, něco ne, což chápe. »Nic schováno v klobouku nemám. Dostanete spravedlivý výnos, ale už se nenecháme vykořisťovat. Tak je to jednoduché,« oznámil prý podnikatelům.

Mezi transformací ekonomiky a svržením kapitalismu podle McDonnella není rozdíl. »Chci koneckonců socialistickou společnost, a to znamená transformaci, která radikálně změní systém oproti nynějšímu stavu,« prohlásil stínový ministr labouristů.

Venezuela už není socialistická

Venezuelu (kde se znovu volil prezident), která se potýká se stále silnější inflací a nedostatky v zásobování, za socialistickou zemi McDonnell nepovažuje. »Nabralo to špatný obrat, když zemřel (bývalý prezident Hugo) Chávez. Bohužel od té doby neprosazují socialistický kurz, který Chávez nastoupil,« prohlásil podle ČTK labouristický politik.

Labouristé, hlavní britská opoziční strana, svádí v průzkumech veřejného mínění vyrovnaný boj s konzervativci, kteří v loňských volbách ztratili parlamentní většinu. Autenticky levicový lídr strany Jeremy Corbyn se už podle agentury Reuters se svými spolupracovníky aktivně na příští volby připravuje. Škoda je, že kvůli brexitu Britové už příští rok zřejmě nebudou volit do Evropského parlamentu. V opačném případě by se dalo předpokládat, že Labouristé by pod Corbynovým a McDonnellovým vedením rozšířili řady autentické levicové frakce GUE/NGL v EP, jejíž součástí je i KSČM… Corbyn se nedávno sešel se spolupředsedkyní Die Linke. Katjou Kippingovou. Právě Die Linke. je hlavní formací GUE/NGL.

(rj)

20. 5. 2018  (rj)