Karel Svoboda 80 - exkluzivní koncert

Blíží se nedožité 80. narozeniny nejlepšího československého hudebního skladatele druhé poloviny 20. století, maestra Karla Svobody, který se tak rád podepisoval i Karl Freiheit či Charles Freedom. A mělo to svou logiku. Svoboda se stal jedním z mála našich hitmakerů, kteří se prosadili svou jedinečnou univerzální tvorbou i za hranicemi naší malé země. Dokonce i za hranicemi Evropy. Jeho genialitu si připomene naše hudební scéna 19. prosince v Hudebním divadle Karlín v Praze. Právě tam v úterý tvůrci a aktéři poprvé představili chystanou slávu.

Exkluzivní koncert se Svobodovými písněmi bude nejen vzpomínkou, ale i poděkováním našich předních umělců mistrovi, jakkoli tentokrát už na něm hvězdy naší popscény nebudou vystupovat zadarmo. Což je poněkud škoda, když zvážíme, že řada z nich by bez něj byla poloviční, na druhou stranu doba už je asi taková...

Přesto mezi tvůrci projektu nalezneme i nejednoho srdcaře. Za ostatní jmenujme Radana Dolejše, muzikologa, hudebního historika a známého dramaturga koncertů a televizních pořadů, který s Karlem Svobodou nejednou spolupracoval. Právě jeho jméno bude zárukou kvalitní a důstojné podívané. Dolejš scénář koncertu, který nejspíš bude ve zkrácené verzi zaznamenávat i některá z našich televizí, připravuje s Pavlem Polákem, uměleckým šéfem HDK. Moderování se ujal - jak jinak - nejobsazovanější hlas poslední doby Libor Bouček.

[o]

Koncert bude dělen do jednotlivých tematických bloků, z nichž namátkou zmiňme mj. filmy a seriály (Tři oříšky pro Popelku, Noc na Karlštejně, Návštěvníky, Létajícího Čestmíra, Dobrodružství kriminalistiky a snad i na ČT právě reprízovaný klenot Cirkus Humberto), muzikály (Dracula, Monte Cristo a Golem), blok nazvaný »mladí a neklidní« atd. Vyvrcholením více než dvouhodinového koncertu bude blok písní Karla Gotta »z pera« Karla Svobody a závěrečná finálová píseň všech účinkujících. Choreografii bude mít na starosti skvělá stálice divadelních scén Petra Parvoničová.

Těmi vedle mistra jsou Lucie Bílá, Eva Pilarová, Helena Vondráčková, Hana Zagorová, Leona Machálková, Petra Janů, Ilona Csáková, Iva Pazderková, Martina Bárta, Ines Ben Ahmed, Michal David, Bohuš Matuš, Daniel Hůlka, Jiří Korn, Václav Neckář, Josef Vojtek, Václav Noid Bárta, Pavel Vítek, Martin Chodúr či populární kapela Slza. Chybět budou snad jen poslední Svobodův vyvolený interpret Petr Kolář (z pracovních důvodů) či Monika Absolonová, která čeká druhého potomka.

Tvůrci koncertu si zároveň dovolují představit obraz Joe Muczka ml., jenž vzdal hold památce Karla Svobody nejen na úterní tiskové konferenci k projektu, ale především právě vytvořením jeho portrétu, který v sobě ukrývá genialitu, inspiraci a světlo, ale zároveň i chuť slz a nostalgie, co zůstává ve vzpomínkách na mimořádného umělce.

To mohu potvrdit i osobně, neboť společné hodiny strávené s maestrem patří k nezapomenutelným okamžikům mého života a díky nim nikdy nebudu litovat, že jsem se dal na dráhu novináře. Tak moc obohacujících lidí, jakým byl i Karel Svoboda, člověk v životě totiž až zas tolik nepotká!

Roman JANOUCH

FOTO - Martin J. POLÁK (2) a HDK

26. 5. 2018  Roman JANOUCH