Babyboxy mají 13 let a 170 děťátek

Před třinácti lety – 1. června 2005 – jsem symbolicky na Mezinárodní den dětí otvíral v pražském Hloubětíně na soukromé klinice GynCentrum první český babybox. Ani ve snu by mě ten den nenapadlo, že v roce 2018 jich bude v české zemi 74 a odložených děťátek 170. První babybox jsem otvíral proti vůli řady státních organizací, v jejichž čele stálo Ministerstvo zdravotnictví.

Z původní jednoduché bedýnky s mechanickým ovládáním dveří na kliku vyvinul Zdeněk Juřica z Náměšti nad Oslavou babybox nové generace – antikorový, s automatickým otvíráním a zavíráním dvoukřídlých dvířek, s klimatizovaným vnitřním prostorem, mnohonásobně jištěnou signalizací, vše v režimu 12 V. Zřizujeme nové babyboxy a taky jsme 22 původních bedýnek vyměnili za moderní.

Ve výroční den 1. června 2018 otvíráme v Nemocnici Písek další babybox nové generace. Děkuju našemu největšímu mecenáši Nadaci Komerční banky, a. s. – JISTOTA, za jehož korunky jsme zřídili dvacet babyboxů, které v současné době vyměňujeme za nové jako třeba právě v Písku. Babyboxy pořízené s finanční podporou Nadace JISTOTA pomohly vstoupit do nového života 56 dětem.

V čele měst s nejvíce odloženými dětmi kraluje Praha – dvířky tří pražských babyboxů vstoupilo do života 35 děťátek. Na druhém místě se suverénně drží Brno se 16 děťátky. O třetí příčku se dělí kladenský, ostravský a pardubický babybox, jež pomohly každý sedmi dětem. Mezi kraji drží smutnou vítěznou pozici Středočeský s dvaceti děťátky, na druhém místě Moravskoslezský kraj a Jihomoravský kraj po devatenácti dětech. Na posledním místě je Královéhradecký kraj se dvěma dětmi, před ním Karlovarský kraj se čtyřmi a Jihočeský se šesti.

Zcela jistě vím, že mým úkolem je překonat hradby a odpor, který mi kladou Vsetín, Tachov a Žatec, města, v nichž se marně pokouším babyboxy zřídit.

Postavili jsme dva azylové domy v sídle spolku v Praze 10–Hájku a na každém babyboxu je informace – odkládáš-li děťátko, protože s ním nemáš kde přespat, zavolej 602 305 139 – tedy moje telefonní číslo. Nešťastnou maminku i s děťátkem jsem kdykoli připraven dovézt do bezpečí.

Poslední novorozeně bylo odloženo 29. května v Nemocnici Slaný. Je to holčička a pojmenoval jsem ji Jaroslava po své mamince, k jejímž 90. narozeninám jsem babybox ve Slaném 3. února 2011 otevřel.

Ludvík HESS

1. 6. 2018  Ludvík HESS