Platy ve veřejném sektoru vzrostou o 8,8 miliardy

Odbory požadují zvýšení sumy na platy učitelů o 15 procent a růst tarifů ostatních zaměstnanců veřejného sektoru plošně o deset procent, a to už od října.

Vyzvaly vládu, aby s nimi bez odkladu začala o růstu výdělků jednat, řekl po odborářském protestním setkání mluvčí odborových svazů veřejného sektoru Pavel Bednář. »Účastníci dali jasně najevo, že jsou připraveni na základě kroků při jednání tripartity či skutečném jednání k případným protestním akcím. Naším cílem není konat protestní akce, chceme se dohodnout. To ale nejde, pokud protistrana nezasedne za jednací stůl,« řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

[o]

Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že učitelé by si měli příští rok polepšit o 15 procent. Sestry a pomocný zdravotnický personál by měly dostat vyšší příplatky za směny. Víc by si měli vydělat i pracovníci v kultuře a nejhůře placení. Suma na platy ostatních zaměstnanců, tedy hasičů, policistů, úředníků či nepedagogických pracovníků by se měla zvýšit o šest procent. Babiš odbory za jejich protestní setkání kritizoval. Podle něho je »komunikace odborů zbytečně agresivní«.

Přidají nejhůře placeným

Celkem by se výdaje na platy měly zvýšit o 8,8 miliardy korun. Tarify by se měly zvýšit o dvě procenta. Růst by tak zhruba pokryl inflaci. Zbývající peníze by se měly rozdělit resortům, kde jsou nejnižší výdělky a kde chybějí pracovníci. »Přístup, že budeme všem navyšovat stejně, je pro nás absolutně nesmyslný. Ty nůžky se rozevírají a je jasné, že ne každý pracuje stejně. Kompetence na to, jak kdo má být odměňován, mají zaměstnavatelé,« řekl Babiš.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla, že další prostor k navýšení sumy na platy nevidí. »Vycházeli jsme z toho, aby došlo k navýšení a co si rozpočet může dovolit,« řekla Schillerová. Suma na platy podle ní už zahrnuje 3,4 miliardy korun úspor za neobsazená místa v resortech.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že odbory by měly začít dělat svou práci, vyjednávat o platech se zaměstnavateli a »nevydírat premiéra a ministra zdravotnictví«.

Ve veřejném sektoru se platy zvedaly naposledy loni v listopadu. Učitelům tarify rostly o 15 procent, ostatním o deset procent. O desetinu si polepšili od ledna pak i zdravotníci.

Příjmy zaměstnanců rostou

Podle Babiše by se příští rok měl průměrný plat ve veřejném sektoru dostat na 35 212 korun, od roku 2013 by se tak zvedl o 11 555 korun. Suma na platy v roce 2013 činila 121,6 miliardy a příští rok by se měla dostat na 195,8 miliardy. Je to zvýšení o 61 procent, tedy za šest let v průměru o deset procent ročně, řekl Babiš.

Podle výdělkového informačního systému ministerstva práce loni ve veřejné sféře pracovalo 634 700 zaměstnanců. Průměrný hrubý plat rostl o 8,4 procenta, dosáhl 31 968 korun. Polovina pracovníků vydělávala víc než 29 840 korun hrubého.

Průměrná mzda v Česku v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 8,6 procenta na 30 265 Kč. Po zahrnutí inflace reálně stoupla o 6,6 procenta, nejrychleji od roku 2003.

(ng)

12. 6. 2018  (ng)