Pět letadel na náměstí

Brněnské náměstí Svobody nad ránem obsadilo pět letadel, která symbolizují sté výročí československého leteckého průmyslu.

Na náměstí zůstanou až do neděle, jedním z nich je například legendární aerotaxi L-200 Morava z konce padesátých let, řekl za organizátory Jakub Jasaň ze společnosti Blue Sky Service.

Náročný převoz letadel a jejich součástí na náměstí naplánovali organizátoři na časné ráno, aby se vyhnuli davům lidí, které přes den přes náměstí obvykle proudí.

Dalšími letadly, která jsou na náměstí k vidění, jsou proudový L-29 Delfín, Zlín Z-42 či verze větroně Let L-13 Blaník. »Uspořádání takové výstavy, která je, pokud vím, jediným oficiálním holdem stému výročí československého leteckého průmyslu, by nebylo možné bez nadšení mnoha lidí. Rozebrání a opětovné skládání strojů, jejich křídel a dalších komponentů v takovém měřítku není vůbec obvyklé a snad se bude výstava Brňanům i návštěvníkům města líbit,« uvedl Jasaň.

O víkendu lidé uvidí i něco z historie československé kosmonautiky, která slaví 40. výročí. V roce 1978 letěl do vesmíru první československý kosmonaut Vladimír Remek. Lidé uvidí o víkendu vesmírný stan s družicí Magion, výstavu o Vladimíru Remkovi nebo dvacetikilogramový meteorit.

(ng)

15. 6. 2018  (ng)